Da Vinci Capital, основен инвеститор в първоначалното предлагане на монети на Telegram за 1,7 милиарда долара, е поискал компенсация за неуспешното стартиране на Telegram Open Network или TON.
Инвеститорите в Da Vinci Capital съобщават, че са изпратили писмо до изпълнителния директор на Telegram Павел Дуров, заявявайки, че фондът планира правни действия срещу TON Inc. и Telegram, предаде Forbes Русия в понеделник.
Позовавайки се на анонимни източници, близки до Da Vinci, докладът посочва, че фондът е поискал обезщетение от 100 милиона долара от Telegram и други фирми, участващи в първоначалното предлагане на монети Gram.
Според доклада Telegram има две седмици да изплати на Da Vinci, в противен случай компанията ще заведе дело срещу Telegram в Лондон.
Telegram официално прекрати собствените си усилия по проекта TON и токените Gram през май 2020 г. след продължителна правна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ, която обвини Telegram в нарушаване на американското законодателство за ценните книжа, като позволи на американски инвеститори да участват в частно ICO през 2018 г.
През юни 2020 г. съд в САЩ постанови, че Telegram трябва да върне 1,2 милиарда долара на инвеститорите. Някои инвеститори получиха 72% възстановяване от Telegram преди решението на съда като част от схемата за възстановяване на средствата. Планът предлага незабавно възстановяване на 72% или 110% възстановяване през следващите 12 месеца, до април 2021 г.
Въпреки че по-голямата част от инвеститорите в TON са избрали схемата за възстановяване от 72%, остава неясно колко точно инвеститори все още очакват възстановяване от 110%.
В края на 2020 г. Дуров пусна официална публикация за новата стратегия за монетизация на Telegram, заявявайки, че месинджърът на компанията е на път да достигне милиарди потребители и изисква подходящо финансиране. Главният изпълнителен директор също отрече съобщенията, че Telegram е обсъждал инвестиции или финансиране с банки и инвеститори. Дуров обаче отбеляза, че Telegram е получил предложения за предоставяне на заем на Telegram.
“Вземането на заем е един от възможните начини Telegram да остане напълно независим и верен на своите ценности, докато изпълнява стратегията за монетизация, която очертах през декември”, написа Дуров в официалния си чат.
Руската информационна агенция “Kommersant” съобщи в средата на февруари, че Telegram планира да събере поне 1 милиард долара в частно облигационно пласиране на ограничен брой инвеститори от Русия, Европа, Азия и Близкия изток.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.