За последната година Nvidia продаваше предимно на крипто миньори.
Графичните процесори (GPU) се оказаха необходими инструменти за миньорите на криптовалути, а компанията е най-големият производител на такива устройствата в света.
Но въпреки търсенето, което идва от крипто бума, компанията многократно предупреждава инвеститорите да не очакват значителни приходи от бизнеса в краткосрочен или дългосрочен план.
„Вярвам, че криптото ще бъде наоколо известно време“, каза главният изпълнителен директор на Nvidia Жен-Сун Хуанг през ноември 2017 г. „Ще видим, че криптото ще бъде малка, но не нулева част от нашият бизнес.“
Това не беше последният път, когато Хуанг проповядваше сдържаност: През февруари 2018 г. той заяви, че е направил модел на крипто приходите като плосък за следващото тримесечие, а през май 2018 г. Хуанг заяви, че очаква Q2 2019 приходите да спаднат с 66%.
Но когато главният финансов директор на Nvidia Колет Кресс каза на инвеститорите вчера (16-ти август), че приходите от криптовалута възлизат на 18 милиона долара – 82 милиона долара по-малко, отколкото компанията очакваше за тримесечието – акциите се понижиха с близо 5%. Крипто новината не беше единственият недостатък на фискалната четвърт, но Nvidia победи очакванията на Wall Street за приходите и печалбата на акция, но също така прогнозира малко по-ниски приходи през следващото тримесечие.
„Ние не включваме никакъв принос от крипто в нашата перспектива „, каза Кресс пред инвеститорите.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.