Пазарите на криптовалути могат да завършат годината в "окаяно състояние", намалявайки с 50% от най-високите си стойности за 2019 г., но децентрализираните финанси продължават да растат, тъй като тази седмица беше постигнат друг рекорд.
Инвестирането в Eтериум достигна съвсем друго ниво и няма признаци за мечи влияния в тази екосистема.
DeFi продължават да показват растеж през тази година, въпреки мечките, които се завръщат на пазарите на криптовалути. Концепцията включва заключване на Етериум в интелигентни договори, за да спечелите лихви на децентрализираните пазари за кредитиране. Тя не е толкова променлива, колкото директната търговия с актива и би подхождала на тези, които предпочитат да не рискуват толкова своите дигитални инвестиции.
Според Defipulse.com сумата в доларово изражение, заключена в децентрализираните финанси, достигна нов максимум от $685 милиона.
Пазарите на криптовалути претърпяха възход и падение тази година, като общата пазарна капитализация отново се насочва към под 200 милиарда долара тази седмица. Повечето алткойни все още са се насочили стремглаво надолу и са заличили почти всички печалби, направени през 2019 г., а тенденцията на спад все още е непокътната.
За контраст, DeFi нарасна със 150% през тази година и продължаване на тази тенденция може да доведе до заключване на сумата от милиард долара до средата на 2020 г.
Етериум е най-големият актив, допринасящ за този нов свят на децентрализирани финанси. Заключеното количество ETH също достигна нов максимум вчера при 2,7 милиона ETH, или 2,5% от цялото предлагане. Общата стойност на ETH, заключена в DeFi, също постигна нов рекорд на малко под 4,5 милиона, а ноември се наблюдава увеличение на нивата, въпреки спад в цените на токените.
Доверието се изгражда в ембрионалната екосистема, тъй като увеличената употреба идва от нови инвеститори или съществуващи, които влагат повече пари в своите интелигентни договори. Бившата кореспондентка на Bloomberg, Камила Русо, отбеляза основните етапи в блога си „Defiant„:
Тази засилена активност е по-значима, тъй като се случи след спада на пазарът на криптовалути. Потребителите на децентрализирани финансови платформи са уверени, че криптовалутата на Етериум ще се възстанови, тъй като те са готови да продължат да я използват като обезпечение за своите заеми и други сделки.
Тя отбеляза също, че тази нова финансова система не е свързана с върховете и нивата на крипто пазарните цикли. Русо добави, че не се интересува от крипто пазарите и цените на монетите.
С наближаването на актуализацията „Istanbul“ след малко повече от седмица, мрежата на Етериум е на път да се обнови. Този осми хард форк е предвестник на дългоочакваната миграция към ETH 2.0, нов модел на консенсус и решаване на проблеми с мащабирането, които отдавна ‘тровят’ проекта.
В момента цените на Етериум все още спадат малко над $150. С непрекъснат растеж на DeFI екосистемата и Serenity точно зад ъгъла, се надяваме, че Етериум най-накрая може да стои самостоятелно в света на дигиталните финанси.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.
Mastercard задълбочава участието си в крипто пространството с нова глобална инициатива, която ще позволи на потребителите да харчат стабилни монети толкова лесно, колкото и фиатните валути.
DeFi Development Corp, публично търгувана компания, която преди това оперираше под името Janover, направи най-голямата си инвестиция в Solana до момента, като удвои стратегията си за управление на финансовите средства, фокусирана върху блокчейна.
Крипто фокусът се премести към Pi Network, тъй като нараства напрежението около очакваната днес актуализация на екосистемата.