Фирмата за професионални услуги KPMG публикува доклад, в който прогнозира, че блокчейн ще бъде един от петте нововъзникващи технологични сектора, които ще имат увеличени инвестиции от предприятията през следващите 12 месеца.
Озаглавен ‘Enterprise Reboot‘, докладът е съставен от KPMG International и HFS Research. Той изготвя проучване на 900 изпълнителни директори от организации от списъка на Forbes за 2000-те на най-големи публични компании с над 1 милиард долара годишни приходи.
Въпреки че констатира, че инвестициите в блокчейн са намалели с 63% поради пандемията, докладът прогнозира, че секторът, заедно с изкуствения интелект (AI), облачното пространство, 5G и технологиите за автоматизация на процесите, ще видят увеличение на инвестициите, тъй като големите фирми се стремят да спечелят конкурентно предимство в бизнес климата след COVID-19.
KPMG отбеляза, че компаниите от Global 2000 бързо преминаха към намаляване на финансирането към новите технологии, тъй като ограниченията покрай коронавируса и рецесиията влязоха в сила и принудиха фирмите да дават приоритет на оцеляването.
Приблизително 40% от ръководителите посочиха, че са преустановили изцяло инвестициите в нововъзникващи технологични инициативи.
В доклада се установява, че финансирането на блокчейн е най-силно засегнато от ограниченията покрай COVID-19, като технологията на споделената счетоводна книга (DLT) се превърна от най-големия нововъзникващ технологичен сектор със средно претеглена инвестиция от 18 милиона долара до втория най-малък с 6,5 милиона долара.
Ръководителите съобщиха, че инвестициите в блокчейн падат средно с 63% – най-голямата средна загуба на финансиране сред нововъзникващите технологични сектори.
Докладът обаче установява, че 59% от ръководителите смятат, че COVID-19 е създал тласък за ускоряване на инициативите за дигитализация.
Ръководителите съобщават, че инвестициите в блокчейн предлагат подобрения в „конкурентното позициониране“ и ще подобрят ефективността и процесите на управление и ще осигурят „основа за модернизиране на инфраструктурата„.
В доклада се установява, че 65% от ръководителите смятат, че комбинираното използване на нововъзникващи технологии ще доведе до по-голяма възвръщаемост от инвестирането в единична технология.
Въпреки това, Стив Хил, главният ръководител на иновациите на KPMG, заяви, че проблемите с доверието продължават да затрудняват DLT.
„Видимите пропуски в доверието към нововъзникващите технологии като AI, блокчейн и [интернет на нещата] продължават да бъдат значителни бариери за приемането„, каза той.
„Вярвам, че организациите ще трябва да получат право на доверие за успешното внедряване на нововъзникващи технологии, за да се възстановят от кризата […] Именно тези организации вероятно ще преминат през възстановяването в по-добра форма.„
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.