Група хакери кооперира с фирми за поддръжка на компютри в Китай, да проникнат в компютри, собственост на интернет кафенета, за да копаят криптовалута.
Според местния доклад в събота полицията в град Rui’An в провинция Zhejiang е арестувала 16 заподозрени, които според нея са получили 5 милиона юана (800,000 долара), като са хакнали повече от 100,000 компютъра в интернет кафета в 30 китайски града от юли миналата година.
В доклада се казва, че хакерите първо са разработили част от зловреден софтуер, който може да извлече специфична криптоинформация на засегнатото устройство.
След това те го продадоха на фирми за поддръжка на компютри, за които се твърди, че са помогнали да инжектират зловреден софтуер в компютрите на интернет кафенетата, докато извършват рутинни проверки.
Печалбите от копаенето и продажбата на siacoin ще бъдат разделени между хакерите и техните предполагаеми съучастници, се казва в доклада.
Въпросът се появи през юли 2017 г., когато интернет кафенетата в Rui’An започват да забелязват, че техните компютри са занчително по-бавни, тъй като честотата на използване на процесора често е била 70% дори след рестартиране.
По-точно това беше и моментът, когато цената на siacoin скочи с 400% от 0.002 долара през май до над 0.01 долара през юли, показват данни от CoinMarketCap.
Междувременно сметките за комунални услуги на засегнатите интернет кафенета в Rui’An също се увеличиха значително през този период. След това собствениците съобщиха за случая на местната полиция.
Тъй като повечето интернет кафенета в Rui’An използваха една и съща фирма за поддръжка на компютъра (която не беше спомената в доклада), полицията арестува главния изпълнителен директор на фирмата през август, който по-късно разкри информация за хакерите.
Понастоящем разследването все още продължава, тъй като зловредният софтуер вече се е разпространил в повече от 30 града в Китай, като се предполага, че са замесени над 100 фирми за поддръжка на компютри в страната.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.