Цената на Биткойн беше в силен възход през последната седмица. Изглежда, че основната сила, която крипто кризата е установила през последните няколко месеца, започва да се отразява в цената на актива.
Последният тласък е по-висок на фона на разхлабени фискални политики от правителствата по целия свят, както и на силните възходящи тенденции, наблюдавани на множество пазари – включително акции и стоки.
Биткойн – подобно на златото – има много от отличителните черти на това, че е „твърд актив“ и като такъв, инвеститорите изглежда се ангажират с него, тъй като световната икономика навлиза в неизследвани води.
Данните показват, че институциите, по-специално, стават все по-ангажирани с крипто пазарите, тъй като търговската активност на CME достига нива, които не са били виждани досега.
Инвеститорите, които се чувстват притеснени от разхлабените парични политики, които тласкат пазарите нагоре, пренасят големи количества капитал в твърди активи.
През изминалия месец цената на среброто бе в силен възходящ тренд, който му позволи да се покачи от $18 за унция до максимуми от близо $25 за унция.
Подобни подеми могат да се наблюдават, докато се гледа към други благородни метали.
Наприме,р златото е отчело известни печалби. В началото на юли металът се търгуваше около $1,775 за унция. Към момента на писане се търгува на $1,888 за унция.
Биткойн също регистрира подобно ценово действие, което сигнализира, че инвеститорите масово се отнасят към него по същия начин, по който се отнасят и със златото, и среброто.
В началото на юли цената на Биткойн беше стабилна около $9,000. Това е мястото, където се консолидира от началото на май.
През последните няколко дни обаче актива се озова в силен възходящ тренд, който го доведе до върховете от $11,400. Оттогава цената му се е установила около 11$000.
Институционалните инвеститори, които имат огромни количества капитал, изложени на традиционните пазари, също се хеджират срещу потенциално предстоящи икономически сътресения.
Според неотдавнашен доклад на Arcane Research, в последно време институционалните дейности за търговия с Биткойн на CME се увеличават.
„Струва си да се отбележи, че настоящата открита лихва към CME е $724 милиона, което е ясна индикация, че повече институционални инвеститори търсят експозиция към Биткойн.“
CME сега представлява приблизително 10 процента от изключителната открита лихва на крипто пазара.
Няма причина тази тенденция да не набира скорост в близко бъдеще, тъй като предстоящите облекчителни средства и продължаващата несигурност по отношение на продължаващата пандемия правят тежките активи изключително желани.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?