Главният икономист на холандския гигант за банкови и финансови услуги ING казва, че планът на Facebook за въвеждане на дигитална валута оказва натиск върху централните банки да пуснат своя собствена.
В статия и видео интервю, публикувано на THINK портала на ING на 27 септември, Марк Клиф заяви, че има „известна тревожност в политическата общност“, породена от проекта на Facebook за стабилна монета, който е планиран да стартира през 2020 г.,
Следователно Клиф смята, че централните банки могат да преминат към въвеждане на собствени дигитални валути в рамките на следващите две до три години.
Една от основните последици от подобен ход на централните банки, твърди Клиф, ще бъде перспективата да се премахне физическата валута, като монети и банкноти.
Това, според него, потенциално би позволило на централните банки да наложат отрицателни лихвени проценти, като по този начин ще се отвори цял набор от нови варианти на политика.
Той призна, че подобно развитие вероятно ще бъде противоречиво, като се има предвид гнева на клиентите от перспективата за отрицателни проценти и произтичащото от това въздействие върху техните спестявания.
Дори и без дигитална валута, президентът на Европейската централна банка, Марио Драги, намекна за подобен ход в началото на тази година – предложение, което беше силно оспорвано от изпълнителния директор на ING, Ралф Хамърс.
Клиф обаче е с позитивна нагласа спрямо потенциала както за издадените от централната банка дигитални валути, така и за корекции на паричната политика, като се аргументира, че:
„Това може да отвори редица други възможности за централните банки, които да подпомогнат на икономическата активност при следващия спад“.
Както бе съобщено, в момента кабинетът на Германия и централната банка на Германия, Deutsche Bundesbank, работят в тясно сътрудничество по въпроси, свързани с дигитални валути на централната банка (CBDC).
В доклад, който бе публикуван преди разкритията на Facebook, през януари Банката на международните разплащания посочи, че 70% от глобалните централни банки участват в работата по CBDC, но само две от тях са имали конкретни планове към момента да пристъпят към издаване.
Китайската народна банка може да пусне своя CBDC преди Libra на Facebook, въпреки че остава несигурно кога ще е евентуалната дата на стартиране.
Някои твърдят, че обявяването на Libra предизвика дебат сред китайските регулатори и мотивира дизайнерите на проекта да включат повече неправителствени институции в процеса на разработване и издаване на валутата.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.