Начало » Други » ING: Libra ускоряват работата по крипто плановете на централните банки

ING: Libra ускоряват работата по крипто плановете на централните банки

28.09.2019 9:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
ING: Libra ускоряват работата по крипто плановете на централните банки

Главният икономист на холандския гигант за банкови и финансови услуги ING казва, че планът на Facebook за въвеждане на дигитална валута оказва натиск върху централните банки да пуснат своя собствена.

В статия и видео интервю, публикувано на THINK портала на ING на 27 септември, Марк Клиф заяви, че има „известна тревожност в политическата общност“, породена от проекта на Facebook за стабилна монета, който е планиран да стартира през 2020 г.,

Следователно Клиф смята, че централните банки могат да преминат към въвеждане на собствени дигитални валути в рамките на следващите две до три години.

Дигитални валути на централните банки проправят пътя за отрицателни лихви

Една от основните последици от подобен ход на централните банки, твърди Клиф, ще бъде перспективата да се премахне физическата валута, като монети и банкноти.

Това, според него, потенциално би позволило на централните банки да наложат отрицателни лихвени проценти, като по този начин ще се отвори цял набор от нови варианти на политика.

Той призна, че подобно развитие вероятно ще бъде противоречиво, като се има предвид гнева на клиентите от перспективата за отрицателни проценти и произтичащото от това въздействие върху техните спестявания.

Дори и без дигитална валута, президентът на Европейската централна банка, Марио Драги, намекна за подобен ход в началото на тази година – предложение, което беше силно оспорвано от изпълнителния директор на ING, Ралф Хамърс.

Клиф обаче е с позитивна нагласа спрямо потенциала както за издадените от централната банка дигитални валути, така и за корекции на паричната политика, като се аргументира, че:

„Това може да отвори редица други възможности за централните банки, които да подпомогнат на икономическата активност при следващия спад“.

Libra и CBDC

Както бе съобщено, в момента кабинетът на Германия и централната банка на Германия, Deutsche Bundesbank, работят в тясно сътрудничество по въпроси, свързани с дигитални валути на централната банка (CBDC).

В доклад, който бе публикуван преди разкритията на Facebook, през януари Банката на международните разплащания посочи, че 70% от глобалните централни банки участват в работата по CBDC, но само две от тях са имали конкретни планове към момента да пристъпят към издаване.

Китайската народна банка може да пусне своя CBDC преди Libra на Facebook, въпреки че остава несигурно кога ще е евентуалната дата на стартиране.

Някои твърдят, че обявяването на Libra предизвика дебат сред китайските регулатори и мотивира дизайнерите на проекта да включат повече неправителствени институции в процеса на разработване и издаване на валутата.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Защо повечето американци все още избягват криптовалутите?

Притежанието на криптовалути в САЩ нараства стабилно през последните няколко години, но далеч не е широко разпространено.

27.07.2025 13:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстоят 2 ключови събития за крипто индустрията през следващата седмица

Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.

26.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Уинкълвос упреква JPMorgan, че блокира достъпа на Gemini до банкиране

Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.

26.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Робърт Кийосаки с коментар за ETF-ите

Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).

26.07.2025 10:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.