Начало » Други » Инфлацията в САЩ стигна 40-годишен рекорд от 9.1%

Инфлацията в САЩ стигна 40-годишен рекорд от 9.1%

14.07.2022 19:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Инфлацията в САЩ стигна 40-годишен рекорд от 9.1%

На фона на сериозно завишената инфлация в САЩ пазарите вече залагат на още едно повишение от 75 базисни пункта от страна на Федералния резерв по-късно този месец.

Инфлацията в САЩ е на четиригодишен връх.


Последните данни, публикувани днес от Бюрото по трудова статистика на САЩ, показаха, че индексът на потребителските цени – референтен показател за инфлацията – се е повишил с 1.3% на месечна база през юни 2022 г., с което годишната инфлация в САЩ достигна нов 40-годишен връх от 9.1%. 


По данни на Бюрото през юни индексите на енергията и бензина се повишиха със 7.5% и 11.2%, а на храните – с 1%. Основният индекс на потребителските цени, който изключва волатилните цени на енергията и храните, се повиши с 0.7% за същия период.


Повишението на инфлацията през миналия месец се противопостави на предварителните оценки за увеличение от 8.8%. Прогнозата също предвиждаше основният индекс на потребителските цени през юни да се забави спрямо май или да нарасне само с 0.5%. Вместо това днес реалната инфлация се повиши с 20 базисни точки.


Доларовият индекс скочи до двугодишен връх от 108.57, след като се появиха новините за нивото на инфлацията, докато еврото почти достигна паритет с щатския долар след отбелязване на 20-годишно дъно.


Що се отнася до Федералния резерв, пазарът до голяма степен очаква централната банка да повиши основния лихвен процент по федералните фондове с още 75 базисни пункта на следващата си политическа среща, насрочена за 27 юли. 

ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн е изправен срещу ‘огромен системен риск’, твърди Чамат Палихапития

Повишаването на основния лихвен процент оскъпява кредитите и в резултат на това свива паричното предлагане в икономиката. На теория това би трябвало да намали потребителското търсене на стоки и услуги и да понижи инфлацията.


При сегашното положение потребителите са притиснати и от двете страни: трябва да плащат все по-високи цени за стоки и услуги, като същевременно плащат и по-високи лихвени проценти по кредитите си.

От друга страна, спадащото потребителско търсене се отразява пряко върху крайните резултати на компаниите, което може да се отрази зле на цените на техните акции. От своя страна, нарастващите инфлация и лихвени проценти оставят на потребителите малко пари за инвестиране в дългосрочни рискови активи като криптовалутите.


Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Новият законопроект на Доналд Тръмп е одобрен – ще се отрази ли на криптовалутите?

Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.

04.07.2025 7:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple подаде заявление за национален банков лиценз

Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.

03.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.