Върховният съд на Делхи нареди на индийското министерство на комуникациите бързо да се заеме с въпроса за 38 фалшиви уебсайта, представящи се за крипто борсата Mudrex.
С тази заповед, издадена на 23 август, министерството е задължено да закрие тези измамни сайтове в рамките на една седмица.
Намесата на съда последва искане от страна на платформата, която е получила жалби от около 15 лица, станали жертва на тези фалшиви уебсайтове. Жертвите са се свързали с отдела за обслужване на клиенти на Mudrex или са посетили офиса на компанията в Бенгалуру, за да съобщят за измамата.
Главният изпълнителен директор и съосновател на борсата, Едул Пател, смята, че действителният брой на жертвите може да е около 1,000, а потенциалните загуби да надхвърлят $50,000. Атакуващите са се представяли за служители на Mudrex в платформи като Telegram, примамвайки инвеститорите с предложения за награди и възможности за работа в замяна на задачи като писане на ревюта в Google.
В решението на съда се подчертава, че тези фалшиви сайтове са подвеждали потребителите да инвестират пари под предлог, че са свързани с Mudrex. Въпреки подадената по-рано жалба в полицията в Бенгалуру на 23 март, измамните дейности продължават. Това накара от борсата да потърсят съдебна намеса.
Пател се надява, че решението на съда ще спомогне за възстановяване на доверието на инвеститорите, особено в светлината на неотдавнашните високопрофилни нарушения на сигурността в сектора на криптовалутите, и ще потвърди ангажимента на Mudrex за защита на потребителите и интегритета на платформата.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.