Индия обмисля да наложи данък върху стоките и услугите (GST) върху сделките с криптововалути, се казва в доклад.
Според Bloomberg хората, които са близки до въпроса, заявиха, че правителството може да наложи GST на 18% за дигиталните валутни сделки, въпреки неотдавнашната забрана на резервната банка на Индия, която ограничава банките да не се занимават с криптовалути или платформи за търговия.
Анонимните източници заявиха, че Централният съвет за непреки данъци понастоящем разглежда предложението, което ще бъде представено и пред Съвета за данъчно облагане на стоките и услугите, след като той бъде завършен.
В предложението се очертава, че покупките и продажбите на криптовалути са обект на данъци, тъй като се считат за доставка на стоки, се посочва в доклада.
Стойността на транзакцията с криптовалути се основава на стойността в рупии или еквивалента в свободно конвертируема чуждестранна валута. Транзакции, включващи страни извън Индия биха били отговорни за интегрирания GST (IGST) и биха се считали за внос или износ на стоки.
Междувременно транзакциите с криптовалута, направени по причини като „доставка, прехвърляне, складиране и счетоводство“, ще се считат за услуги, както би било добива на крипто, казват Bloomberg. Въпреки това крипто борсите би трябвало да платят GST на комисията по предложението, докато чуждестранните борси ще носят отговорност за IGST.
Източниците посочват още, че макар да не е било взето решение досега, правителството би могло да наложи новия данъчен режим още на 1 юли. Може обаче да се изчака да решат дали и как да регулират технологията.
Данъчният отдел на Индия през последните месеци е преследвал избягването на данъци от крипто търговци. Те пращат известия до около 100 000 търговци и инвеститори през февруари, след като проучванията на обмена установили, че през предходните 17 месеца може да са били извършени от гражданите транзакции с криптовалути на стойност 3.5 млрд. Долара.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.