В последно време се появиха доклади, че Индия се опасява, че Китай използва съюза, за да наблегне на собствените си интереси.
Възможно е Китай да използва БРИКС като стъпало в стремежа си към глобално господство. Китайската мощ е очевидна, тъй като администрацията на Си Дзинпин приема китайския юан за трансгранични транзакции. Комунистическата държава се възползва от санкциите на САЩ срещу Русия, като убеждава други държави да уреждат търговията в китайски юан.
На фона на доминиращата роля на Китай министърът на външните работи на Индия С. Джайшанкар направи разкритие за създаването на валутата на БРИКС.
Индия е единствената страна от блока БРИКС, която се справя добре финансово по отношение на растежа на БВП. Страната може да оцелее и без БРИКС и се нуждае от подкрепата на западните сили чрез търговски сделки, за да даде допълнителен тласък на икономиката си. Като взе предвид всички тези фактори, този месец Джайшанкар направи изявление, че Индия може да се откаже от въвеждането на валутата на алианса.
Джайшанкар заяви, че Индия е съсредоточена върху укрепването първо на националната си валута – рупията, а не на валутата на БРИКС. Като цяло външният министър не предостави допълнителна информация, но намекна, че Индия може да се оттегли от валутата на БРИКС.
Алиансът БРИКС се стреми да въведе нова валута, която ще бъде коментирана на следващата среща на върха през август. Блокът от пет държави ще вземе решение за формирането на новото платежно средство в Южна Африка.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.