Анонимен източник, който предполагаемо е високопоставен служител на индийското финансово министерство, твърди, че използването на криптоактиви скоро ще бъде напълно забранено в Индия.
В разговор с Bloomberg източникът твърди, че използването на криптовалута във всичките ѝ форми ще бъде забранено съгласно нов закон, който се очаква скоро да бъде въведен в парламента.
Транзакциите с крипто чрез чуждестранни борси също ще бъдат забранени.
Крипто инвеститорите се очаква да получат три до шест месеца преходен период, за да могат да ликвидират своите холдинги след влизането в сила на новия закон, каза източникът.
Длъжностното лице подчерта, че крипто активите са били таргетирани от индийските законодатели поради липсата на подкрепа от Резервната банка на Индия (RBI).
През януари индийският парламент представи ‘Законопроект за криптовалути и регулирането на официални дигитални валути, 2021 г.’ за дискусия по време на текущите парламентарни сесии за бюджета на страната.
Целта на законопроекта беше описана като създаване на улесняваща рамка за дигитална валута на централната банка, издадена от RBI, и за “забрана на всички частни криптовалути в Индия”.
Сатвик Вишванат, съосновател и главен изпълнителен директор на основната индийска борса за криптовалути Unocoin, каза пред Bloomberg, че местната криптоиндустрия притеснено очаква “подробности да излязат, за да определят [техния] следващ [ход]”:
Ако правителството продължи със забраната на всички криптовалути, с изключение на тази, подкрепена от държавата, няма да има смисъл да продължим бизнеса си в Индия. Но ще трябва да изчакаме и да видим.
През март 2020 г. Върховният съд на Индия отмени пълната забрана на RBI от април 2018 г. на местните банки да предоставят услуги на бизнеси, занимаващи се с крипто, ефективно легитимирайки компании за крипто в цялата страна.
Индийското министерство на финансите обаче предложи законодателство, което отново ще забрани крипто активите в цялата страна през юни 2020 г.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.