Индийското правителство няма да обмисля законопроект, свързан с криптовалутите, по време на зимната сесия на парламента, както беше планирано по-рано.
Законопроектът, озаглавен „Забрана на криптовалутите и регулиране на официалните дигитални валути“ не е включен в дневния ред, издаден в долната камара на парламента на Индия, Лок Сабха, на 14 ноември.
През август 2019 г., индийското правителство заяви, че проектозаконът ще бъде внесен в парламента на зимната сесия, която се провежда между 18 ноември и 13 декември.
Този проект на законодателството предвижда не само да наложи пълна забрана за използването на криптовалути в Индия, но и да въведе „дигитална рупия“, издадена от централната банка на страната – Резервната банка на Индия.
Предложеният законопроект обаче не се прилага за блокчейн, както и за други подобни технологии, включително финансови приложения, базирани на блокчейн.
Крипто общността в Индия приветства забавянето на крипто забраната
Сохаил Мершант, изпълнителен директор на индийската крипто борса Pocketbits, счита новината за временно облекчение, подчертавайки, че сега общността има повече време да се обедини и да защити индустрията. Той публикува в Twitter:
„Проектозаконът за забрана на криптовалутите не е включен в дневния ред за зимната сесия на парламента. Радвайте се на облкчението за сега, но използвайте това време, за да се обединим и да представим нашата защита пред регулаторите. Забравете конкуренцията и егото, и нека мислите ни се резонират в един глас.“
Нишал Шети, изпълнителен директор на обмена Wazirx, каза, че забавянето е чудесна новина за крипто екосистемата в Индия, като предполага, че правителството отделя повече време за преоценка на пълната забрана на крипто активите:
„Страхотно е да видя индийското правителство да не се втурва в това. Те слушат.”
Потенциалната забрана на Индия за криптовалутите беше критикувана широко от инвеститорите в бранша. В края на октомври, милиардерът Тим Дрейпър призова премиера Нарендра Моди да преразгледа враждебната позиция на страната към криптовалутите.
Известният ‘ биткойн бик’ твърди, че Индия се оставя уязвима към корупция, като се опитва да забрани криптовалутите.
Вчера бе съобщено, че Индия е една от петте държави от БРИКС, обмислящи пускането на нова криптовалута, която да улесни разплащанията между страните членки.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.