В последно време, повечето новини, излизащи от крипто пространството, изглеждат добри.
Появяват се нови инвеститори, а пазарите виждат укрепване на основите и техническите аспекти.
Но в Индия, нещата се разват по начин, който заплашва да върне пазара назад, тъй като страната следва стъпките на непостоянните политики на Китай.
Bloomberg съобщи, че Индия е на прага на забрана на търговията с криптовалути в страната. Има законопроект, за който се твърди, че придобива популярност в парламента. Подобно на Китай, Индия не затваря вратата за блокчейн иновациите и ще възприеме технологията, но търговията с дигитални валути не получава особено одобрение.
Не за първи път Индия – третата по големина икономика в Азия – препъва местната крипто индустрия. През 2018 г. Резервната банка на Индия категорично забрани транзакциите с криптовалути, което не можеше да се случи в по-неподходящо време.
Решението дойде след становището на премиера Нарендра Моди да забрани някои от най-популярните банкноти в страната почти без предупреждение, оставяйки чувство на обърканост сред хората.
Преди две години борсите за криптовалути и индустриалните органи се обединиха, подавайки жалба срещу решението на централната банка за забрана на крипто и това даде резултат. През март 2020 г. решение на Върховния съд отмени разпоредбите на централната банка и рестартира крипто общността.
Crypto has won in India
We won! #IndiaWantsCrypto
— Nischal (WazirX) ⚡️ (@NischalShetty) March 4, 2020
Сега, когато те отново ще бъдат изправени пред подобна борба, остава да видим как ще отговорят борсите.
Повече от половината от населението на Индия е без банкови сметки, докато приблизително 25% от тях нямат никакъв документ за самоличност, за да отворят такава, според автора на „Mastering Bitcoin“ Андреас М. Антонопулос на събитие Coinscrum.
По това време, той определи финансовата ситуация в Индия като „природно бедствие„, което изобщо не беше естествено, а беше създадено от човека. Той го нарече катастрофа, която ще продължи да се развива в дългосрочен план.
Конференцията на държавните банкови надзорници (CSBS) обяви на 15-ти септември, че платежните компании, включително крипто фирмите, могат да работят в рамките на рационализирана система за лицензиране, която ще улесни растежа им в цялата страна.
Новата система, наречена MSB Networked Supervision, се състои от „един цялостен изпит, който да отговаря на всички изисквания на държавните регулации„, се казва в съобщението.
Тя замества отделните областни изпити, от които разплащателните компании се нуждаят за лицензиране. Близо 80 компании отговарят на условията за новата програма, която в допълнение към крипто фирмите включва и други доставчици на плащания, които заедно отговарят за придвижването на повече от 1 трилион долара годишно.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.