След нови регулаторни мерки от Резервната Банка на Индия, които забраняват на банките да предоставят услуги на крипто бизнеси, някои индийски банки предприемат драстични мерки, за да разубедят приемането на криптовалути.
Предполага се, че клиентите трябва да подписват договори за това, че няма да използват никакви криптовалути като част от техните нови условия за предоставяне на услуги.
Докато мнозина се надяват да видят крипто изцяло на фона на традиционното банкиране, инфраструктурата, която трябва може да го направи, просто не е налице в момента, а действия като тези, извършвани от банки в голям мащаб, само затрудняват приемането – което, най-вероятно е въпросът.
@DesiCryptoHodlr или “Indian Crypto Girl” публикува в Twitter изображение на условията, изисквани от Kotak Mahindra Bank, като пример за новите строги мерки срещу потребителите на криптовалута.
Банката изисква от потребителите да декларират, че „няма да се занимават с никакви транзакции, свързани с криптовалути, включително Биткойн“, като добавят, че Банката си запазва правото да закрие сметката си, ако трябва да наруши споразумението.
Подобни предупреждения се показват на eкраните на банкоматите:
Виртуалните валути (VC) не са законно платежно средство и нямат регулаторно разрешение или защита в Индия. Ние ви молим да не правите транзакции с участието на каквито и да било VC от който и да е от Вашите акаунти. За всяка такава сделка банката действа в съответствие с регулаторните насоки, които включват закриване на сметката Ви без по-нататъшно съобщаване.
Банката твърди, че действа в съответствие с регулациите на IRB, а Crypto Girl заяви в Twitter, че това е само една от многото банки, принуждаващи клиентите си да се кълнат в крипто, ако искат банкови услуги. Друг потребител на Twitter @AmCryptoLegend коментира по темата, че банките прилагат подобни мерки в съседен Пакистан.
https://twitter.com/DesiCryptoHodlr/status/1082870146685784065
Това беше потвърдено от екранна снимка на текстово съобщение от Faysal Bank, предупреждаващо клиентите да не използват криптовалути:
Индийската централна банка се противопостави на криптовалутите, като се позовават на въпроси, свързани със сигурността и нестабилността. Управителят на банката Рагурам Рахан признава, че Биткойн е „очарователен“ за него и заявява убеждението си, че Индия и може би човечеството като цяло ще се движат към безкешово общество след време.
За нас в резервната банка това може да се случи след 10 до 20 години. Аз мисля, че тези виртуални валути със сигурност ще станат много по-добри, много по-безопасни и с течение на времето ще бъдат форма на транзакция и това е сигурно.
Докато IRB не забраняват криптовалутите, а индийските граждани все още са законно свободни да използват криптовалути, ако желаят, нарастващата тенденция на банките да отказват услуги на крипто потребители могат да поставят много граждани в неудобно положение, принуждавайки ги да избират между слаборазвитите системи на бъдещето и остарялата система от миналото.
Нигерия прави решителна крачка към приемането на стабилни монети, тъй като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на страната очерта готовността си да подкрепи иновациите в областта на дигиталните валути – при ясни регулаторни условия.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.