Международният валутен фонд (IMF) предлага още едно интересно мнение за бъдещето на криптовалутите.
Още през април изпълнителният директор на IMF Кристин Лагард заяви, че криптото има потенциал да предизвика „мащабна промяна“ от издадените от правителството фиатни валути.
Мюлейзен казва, че нововъзникващата цифрова икономика има „силата непрекъснато да се трансформира, прогресивно разклонявайки се и повишавайки производителността във всички сектори и индустрии. Такива трансформации са редки. Само три предишни технологии спечелиха това отличие: парната машина, генераторът на електроенергия и печатарската преса.“
Въпреки, че може да отнеме известно време, за да се утвърди, парчето отбелязва, че цифровата революция е в ход.
В Обединеното кралство транзакциите в интернет вече представляват почти една пета от продажбите на дребно, с изключение на бензина, от едва една двадесета през 2008 г. И сайтовете за електронна търговия прилагат своите умения за данни, за да финансират. Китайският гигант за електронна търговия Alibaba вече притежава банка и използва знания за своите клиенти, за да предоставя дребни кредити на китайски потребители. Amazon.com, американският сайт за електронна търговия, се движи в същата посока.
Въпреки това, статията не е напълно розова в отношение на крипто. Той отбелязва, че Биткойн и криптовалутите са анонимни, което не е съвсем така, и цитира тяхното въздействие върху прането на пари и престъпността, което показва, че изследванията не са толкова драматични, както мнозина казват.
Независимо от всяка възприемана или действителна опасност, предизвикана от криптовалутите, Мюлейзен отбелязва, че „основната технология зад тези валути вероятно ще революционизира финансирането, като направи сделките по-бързи и по-сигурни, а по-добрата информация за потенциалните клиенти може да подобри ценообразуването на заемите чрез по-добра оценка на вероятността за възстановяване. Регулаторните рамки трябва да гарантират финансовата неприкосновеност и да защитават потребителите, като същевременно поддържат ефективността и иновациите. „
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.