Аржентина и Международният валутен фонд (МВФ) финализираха споразумение, което представлява важна стъпка в плана за преструктуриране на дълга на изпадналата в затруднение южноамериканска държава.
В опит да се справи с тежките икономически предизвикателства, произтичащи от десетилетия на лошо финансово управление и дълг, Аржентина, третата по големина икономика в Латинска Америка, ще получи $4.7 милиарда.
Страната се бори със зашеметяващи икономически проблеми, включително с инфлация, надхвърляща 160% на годишна база, и с 40% от населението, живеещо в бедност. В изявление от сряда МВФ потвърди, че е постигнат консенсус за прилагането на набор от политики, насочени към възстановяване на макроикономическата стабилност и пренастройване на съществуващата програма.
Хавиер Милей, новоизбраният президент на Аржентина, който встъпи в длъжност през декември в условията на дълбока социална, икономическа и финансова криза, успешно съживи спасителния пакет на стойност $44 милиарда, иницииран съвместно с МВФ още през 2018 г.
Предстои споразумението да бъде одобрено от изпълнителния съвет на глобалния кредитор, което се очаква да стане през следващите седмици. Министърът на икономиката Луис Капуто уточни, че това не е ново споразумение, а по-скоро продължение на дискусиите, като подчерта готовността на МВФ да проучи възможностите за допълнително финансиране и нова дългова програма.
Президентът Милей, известен със своята либертарианска позиция, предприе смели стъпки за справяне с икономическата криза, включително значително съкращаване на публичните разходи и по-широки икономически реформи. Неговият законодателен пакет, представен на Конгреса, има за цел да приватизира повече от 40 публични компании и да наложи ограничения на правото на събрания и демонстрации.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.