Аржентина и Международният валутен фонд (МВФ) финализираха споразумение, което представлява важна стъпка в плана за преструктуриране на дълга на изпадналата в затруднение южноамериканска държава.
В опит да се справи с тежките икономически предизвикателства, произтичащи от десетилетия на лошо финансово управление и дълг, Аржентина, третата по големина икономика в Латинска Америка, ще получи $4.7 милиарда.
Страната се бори със зашеметяващи икономически проблеми, включително с инфлация, надхвърляща 160% на годишна база, и с 40% от населението, живеещо в бедност. В изявление от сряда МВФ потвърди, че е постигнат консенсус за прилагането на набор от политики, насочени към възстановяване на макроикономическата стабилност и пренастройване на съществуващата програма.
Хавиер Милей, новоизбраният президент на Аржентина, който встъпи в длъжност през декември в условията на дълбока социална, икономическа и финансова криза, успешно съживи спасителния пакет на стойност $44 милиарда, иницииран съвместно с МВФ още през 2018 г.
Предстои споразумението да бъде одобрено от изпълнителния съвет на глобалния кредитор, което се очаква да стане през следващите седмици. Министърът на икономиката Луис Капуто уточни, че това не е ново споразумение, а по-скоро продължение на дискусиите, като подчерта готовността на МВФ да проучи възможностите за допълнително финансиране и нова дългова програма.
Президентът Милей, известен със своята либертарианска позиция, предприе смели стъпки за справяне с икономическата криза, включително значително съкращаване на публичните разходи и по-широки икономически реформи. Неговият законодателен пакет, представен на Конгреса, има за цел да приватизира повече от 40 публични компании и да наложи ограничения на правото на събрания и демонстрации.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.