Съединените щати са изправени пред редица предизвикателства - от драстично нарастващия дълг до кризата с недвижимите имоти.
Дългът на САЩ е почти $35 трилиона – или около $103,000 на жител. Тези цифри са плашещи, тъй като правителството очевидно все още се опитва да разработи план за превенция на икономическия срив.
Международният валутен фонд (МВФ) изрази загриженост във връзка със значителните фискални дефицити на Съединените щати и нарастващото съотношение на държавния дълг към БВП, което свидетелства за потенциални рискове както за страната, така и за световната икономика.
В изявлението се посочват също така нарастващите търговски ограничения и акцентът върху вътрешното съдържание в различни фискални програми като рискове за американската и световната икономика.
Междувременно ексцентричният милиардер Илон Мъск също коментира настоящата посока на икономиката, която не изглежда никак добре.
В неотдавнашна публикация в Х (Тwitter) той предположи, че американският долар губи стойността си и може да заприлича на зимбабвийския долар.
Where are we with dollar value destruction, you might ask? pic.twitter.com/0LD8OggFqu
— Elon Musk (@elonmusk) July 22, 2024
Той не е единственият, който смята, че Америка върви надолу – и други ръководители, икономисти и финансови експерти споделят неговото мнение. Авторът на „Богат татко, беден татко“ Робърт Кийосаки от доста време твърди, че американската икономика неизбежно ще се срине и хората трябва да търсят сигурни активи като Биткойн и злато.
Политиката на Федералния резерв да изчаква подходящия момент за намаляване на лихвите също вреди на икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.