Илон Мъск се оттегли от поста си на ръководител на Департамента за ефективност на правителството (DOGE), като посочи трудността при намаляването на федералните разходи и бюрокрацията.
Назначен за специален правителствен служител, 130-дневният мандат на Мъск трябваше да приключи на 30 май. Той потвърди напускането си на 29 май в публикация в X, като благодари на президента Доналд Тръмп „За възможността да намали разхищаването на средства“. По-късно Белият дом потвърди, че процесът на напускане е започнал.
В интервю за „The Washington Post“ Мъск описа федералната система като по-дисфункционална, отколкото е очаквал. Той също така критикува мащабния закон за данъчни облекчения, приет от републиканците в Камарата на представителите, с твърдението, че той влошава дефицита и подкопава работата на DOGE.
DOGE твърди, че е спестила $175 милиарда откакто Тръмп се върна на поста си през януари – далеч от първоначалната цел на Мъск от $2 трилиона, която по-късно бе намалена на $150 милиарда. Медиите оспориха точността на отчетените спестявания. Според информациите, DOGE е съкратила 260,000 федерални работни места, около 12% от работната сила, чрез уволнения и изкупуване на акции.
Въпреки оттеглянето си, Мъск заяви в X, че мисията на DOGE ще продължи и може да повлияе на по-широките практики на правителството.
Напускането му идва в момент, в който 14 щата заведоха дело срещу него и DOGE за превишаване на правомощията им, включително твърдения за неразрешени уволнения, анулирани договори и неправомерен достъп до федерални данни.
В интервю за „Ars Technica“ на 28 май Мъск призна, че може би се е фокусирал прекалено много върху политиката, което е могло да навреди на Tesla.
Все пак той подцени времето, което действително е прекарал в DOGE, и обвини медиите за преувеличения. Когато Мъск заяви по-рано, че ще намали участието си, акциите на Tesla се повишиха с над 5% — въпреки 80% спад в тримесечната нетна печалба.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.