Начало » Икономиката на САЩ надминава очакванията, но поражда съмнения за рецесия

Икономиката на САЩ надминава очакванията, но поражда съмнения за рецесия

01.07.2023 11:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономиката на САЩ надминава очакванията, но поражда съмнения за рецесия

Според последния доклад на Бюрото за икономически анализи през първото тримесечие икономиката на САЩ е отбелязала по-висок от очаквания растеж.

Третото отчитане на брутния вътрешен продукт (БВП) показва увеличение от 2%, което надхвърля предишното отчитане от 1.3 %.

Въпреки това тази ревизирана стойност все още показва забавяне в сравнение с ръста от 3.2 % и 2.9 %, наблюдаван съответно през третото и четвъртото тримесечие на 2022 г. Въпреки това различни икономически показатели се представят по-добре от прогнозите на икономистите.

Последните данни, публикувани в четвъртък, показват, че първоначалните признаци за отслабване на пазара на труда, като например възходящата тенденция при седмичните молби за помощи при безработица, не са се материализирали.

Всъщност молбите за помощи при безработица достигнаха най-ниското си равнище от май насам, като за седмицата, приключила на 24 юни, бяха регистрирани 239,000 молби.

Допълнителни данни сочат положителни тенденции при потребителското доверие и поръчките на стоки с дълготрайна употреба. Данните за потребителското доверие през юни достигнаха най-високото си равнище от 18 месеца насам, а поръчките на стоки за дълготрайна употреба за май изненадаха икономистите, като нараснаха, вместо да намалеят.

По подобен начин продажбите на нови жилища през май също надхвърлиха очакванията.

Грегъри Дако, главен икономист в EY, отбеляза настоящото състояние на американската икономика, като заяви, че тя показва истински признаци на устойчивост. Това породи въпроси относно вероятността от дълго прогнозираната рецесия и възможността за „меко приземяване„, при което инфлацията ще намалее до устойчив темп от 2% без рецесия.

Силните икономически данни накараха икономистите да преоценят прогнозите си за рецесия и накараха инвеститорите да коригират очакванията си по отношение на Федералния резерв.

Фючърсите, обвързани с основния лихвен процент на Фед, сега показват 86.8% вероятност за повишаване на лихвения процент на заседанието през юли, както прогнозира инструментът CME FedWatch. 

Това представлява увеличение с над десет процентни пункта в рамките на последната седмица и с 30 процентни пункта в рамките на последния месец.

Екипът от икономисти на Citi отбелязва, че опитът на Фед да забави икономиката със значителна инерция може да не е достатъчно рестриктивен, както предполагат последните данни, включително по-ниските молби за помощи при безработица и ревизираните данни за БВП. 

Те смятат, че съществуват потенциални рискове за консенсусните прогнози за растежа, което може да допринесе и за повишаване на инфлацията.

В неотдавнашни коментари председателят на Федералния резерв Джером Пауъл подчерта, че лихвените проценти може да останат по-високи за продължителен период от време.

Пауъл потвърди позицията на Фед, че през 2023 г. вероятно ще са необходими допълнителни увеличения на лихвените проценти. Той също така спомена, че инфлацията не намалява толкова бързо, колкото се очакваше.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Тръмп възприема криптовалутите като средство за влияние на САЩ

Криптовалутите може би са съществували много преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом, но под негово ръководство дигиталните активи се превърнаха от периферна технология в централен стълб на икономическата стратегия на САЩ.

07.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От Notcoin смятат, че „tap-to-earn“ игрите са отживелица

Notcoin, едно от най-популярните имена в Web3 игрите през миналата година, твърди, че дните на безсмислените механизми от типа „tap-to-earn“ вероятно са към края си.

07.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Затрудненията около законопроекта за стабилните монети в САЩ пречи на възхода в крипто сектора

Мат Хуган от Bitwise вярва, че бъдещето на криптовалутите зависи по-малко от пазарите и повече от способността на Вашингтон да създаде законодателство.

07.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай настоява за отмяна на митата, докато напрежението в световната търговия се задълбочава

Световните пазари са под напрежение, тъй като търговската политика на президента на САЩ Доналд Тръмп продължава да се отразява на световната икономика.

07.05.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.