Начало » Други » Икономиката на Русия продължава да страда – напрежението расте

Икономиката на Русия продължава да страда – напрежението расте

16.08.2023 11:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономиката на Русия продължава да страда – напрежението расте

Руската икономика е подложена на все по-голям натиск поради налагането на западни санкции след инвазията в Украйна. Това доведе до вътрешни дебати сред политиците относно управлението на произтичащите от това предизвикателства.

В отговор централната банка на страната свика извънредно заседание за обсъждане на потенциални корекции на лихвените проценти. Целта е да се стабилизира рублата, след като стойността й спадна под 100 за долар. Спадът на приходите от износ, съчетан с нарастващата зависимост от вноса, увеличаването на военните разходи и ускоряването на инфлацията, допринесе за това решение.

Този ход доведе до редки публични разногласия между официалните лица. Кремъл работи за намаляване на опасенията, свързани с обезценяването на валутата, която през тази година е загубила около една четвърт от стойността си. Едновременно с това те се опитват да изтъкнат положителните аспекти на стимулирания от дълга растеж, който преди това допринасяше за обезценяването на рублата.

Владимир Милов, бивш заместник-министър на енергетиката, който понастоящем е в изгнание, изрази мнение, че страната изпитва недостиг на чуждестранна валута. Вносът се е възстановил до предвоенните нива, но сега идва предимно от Китай, Турция, Централна Азия и Емирствата, а не от западни източници. Тази промяна е довела до ситуация, в която се изисква плащане в чуждестранна валута, а не в руска рубла.

Продължаващите санкции обхванаха различни сектори, като засегнаха бизнесмени, свързани с правителството, и достъпа на страната до чуждестранни военни ресурси.

Предвид изключването им от западните съдилища, руските компании дори се обърнаха към Хонконг за арбитраж на спорове.

Въпреки тези предизвикателства има някои положителни признаци за Москва. През първите седем месеца на годината приходите от петрол и газ отбелязаха значителен спад поради ембаргото и ценовите ограничения, наложени от Г-7. През юли обаче тези приходи започнаха да се възстановяват.

Русия също така намери начини да заобиколи тези ограничения. Неотдавнашен анализ на Financial Times разкрива, че завишените транспортни разходи са позволили на руските фирми да печелят повече от продажбите на суров петрол в Индия, отколкото първоначално са предполагали.

Освен това Москва е пренасочила вниманието си към износа на зърно от Украйна, по-специално пшеница, ечемик и царевица. Тази стратегия включва действия като насочване към черноморското пристанище Одеса. По този начин Русия цели да създаде възможности за собствения си износ. Като най-голям износител на пшеница в света, Русия постигна рекордна зърнена реколта през 2022-23 г., а реколтата през настоящата година се очаква да бъде също толкова богата.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Предстои крах на фиатните пари, а Биткойн може да е спасението според милиардер

Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.

05.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Доналд Тръмп подписа исторически законопроект: Какво означава това за крипто пазара

Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.

05.07.2025 10:02 3 мин. четене Kosta Gushterov

FTX спира изплащанията в 49 държави: Ето списъкът

Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.

04.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Новият законопроект на Доналд Тръмп е одобрен – ще се отрази ли на криптовалутите?

Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.

04.07.2025 7:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.