В Русия се наблюдава забележителна промяна, тъй като несъгласието намира израз, особено от страна на Игор Сечин, главен изпълнителен директор на "Rosneft" и близък съюзник на президента Владимир Путин.
Сечин открито разкритикува високите лихвени проценти на централната банка и неуспеха ѝ да създаде система за трансгранични плащания, за да се справи със санкциите. Този сблъсък отразява трайното напрежение между съюзниците на Путин, ориентирани към сигурността, и икономическите технократи, което засилва несигурността в икономическата политика на фона на вечната криза и предстоящите през 2024 г. президентски избори.
Икономистът Александра Прокопенко изтъкна последователния кризисен режим на Русия, продължаващ вече 15 години, предизвикан от глобалните финансови кризи, спада на суровините, санкциите и пандемията. В резултат на това икономиката на Русия значително изостава от сравнителните си конкуренти.
В миналото Путин е поверявал икономическите въпроси на технократи, като същевременно е допускал влиянието на службите за сигурност. Кризите обаче принудиха политиците да изоставят традиционните принципи, прибягвайки до специални мерки. Това доведе до изчерпване на фонда за черни дни, компрометиране на независимостта на централната банка и неконвенционални данъчни подходи.
След анексирането на Крим Путин посъветва министрите да прилагат импровизация по време на кризи, като първоначално позволи на технократите да управляват в рамките на установените принципи. Въпреки това при сегашното управление на кризите липсва яснота, което засилва разногласията сред политиците.
Предстоящите президентски избори могат да потушат за кратко различията в икономическата политика. Въпреки това след изборите предстоят важни решения, включително финансиране на дефицита в условията на по-ниски цени на петрола, обмисляне на капиталов контрол и ограничаване на високата инфлация.
Отказът от традиционните икономически принципи прави политиката на Русия податлива на последното влияние около Путин. Този подход, лишен от ръководни принципи, поставя значителни предизвикателства пред управлението на икономика на стойност $1.8 трилиона, дори по време на война.
Неотдавнашните събития подчертават това икономическо напрежение. Руската централна банка повиши основния си лихвен процент до 16%, което е петото поредно повишение поради продължаващата инфлация. Управителят Елвира Набиулина оприличи икономиката на автомобил с висока скорост, сигнализирайки за неустойчива ситуация.
Критиките на Сечин към провала на централната банка в трансграничните плащания и данъчните промени в петролната индустрия, предприети от финансовото министерство, подчертават недоволството във влиятелни сфери.
Руският парламент определи следващите президентски избори за 17 март 2024 г., което засилва предстоящото значение на решенията в областта на икономическата политика.
В обобщение, несъгласието в Русия, особено от страна на ключови фигури като Сечин, отразява дълбоко вкоренените напрежения между съюзниците, ориентирани към сигурността, и икономическите технократи. В условията на непрекъснати кризи и предстоящи избори се очертава несигурност по отношение на икономическата политика, а след изборите предстоят важни решения.
Отказът от традиционните икономически принципи поставя значителни предизвикателства пред управлението на значителната руска икономика в условията на продължаващите сътресения.
Емитентът на USDC Circle се подготвя за първично публично предлагане (IPO) с подкрепата на големите инвестиционни банки в САЩ JP Morgan Chase и Citi.
Binance Futures обяви добавянето на два нови безсрочни договора за маржин търговия в щатски долари – FUNUSDT и MLNUSDT, с което разшири избора от търговски двойки в платформата си.
Тази седмица отбелязва края на първото и началото на второто тримесечие, което ще донесе ключови икономически данни от САЩ, които могат да окажат влияние върху Биткойн и крипто пазарите.
Първото тримесечие на 2025 г. бе трудно за фондовия пазар, като повечето акции бяха на червено.