Начало » Други » Икономиката на Русия ще страда ако няма разбирателство между управляващите

Икономиката на Русия ще страда ако няма разбирателство между управляващите

25.12.2023 11:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономиката на Русия ще страда ако няма разбирателство между управляващите

В Русия се наблюдава забележителна промяна, тъй като несъгласието намира израз, особено от страна на Игор Сечин, главен изпълнителен директор на "Rosneft" и близък съюзник на президента Владимир Путин.

Сечин открито разкритикува високите лихвени проценти на централната банка и неуспеха ѝ да създаде система за трансгранични плащания, за да се справи със санкциите. Този сблъсък отразява трайното напрежение между съюзниците на Путин, ориентирани към сигурността, и икономическите технократи, което засилва несигурността в икономическата политика на фона на вечната криза и предстоящите през 2024 г. президентски избори.

Икономистът Александра Прокопенко изтъкна последователния кризисен режим на Русия, продължаващ вече 15 години, предизвикан от глобалните финансови кризи, спада на суровините, санкциите и пандемията. В резултат на това икономиката на Русия значително изостава от сравнителните си конкуренти.

В миналото Путин е поверявал икономическите въпроси на технократи, като същевременно е допускал влиянието на службите за сигурност. Кризите обаче принудиха политиците да изоставят традиционните принципи, прибягвайки до специални мерки. Това доведе до изчерпване на фонда за черни дни, компрометиране на независимостта на централната банка и неконвенционални данъчни подходи.

След анексирането на Крим Путин посъветва министрите да прилагат импровизация по време на кризи, като първоначално позволи на технократите да управляват в рамките на установените принципи. Въпреки това при сегашното управление на кризите липсва яснота, което засилва разногласията сред политиците.

Предстоящите президентски избори могат да потушат за кратко различията в икономическата политика. Въпреки това след изборите предстоят важни решения, включително финансиране на дефицита в условията на по-ниски цени на петрола, обмисляне на капиталов контрол и ограничаване на високата инфлация.

Отказът от традиционните икономически принципи прави политиката на Русия податлива на последното влияние около Путин. Този подход, лишен от ръководни принципи, поставя значителни предизвикателства пред управлението на икономика на стойност $1.8 трилиона, дори по време на война.

Неотдавнашните събития подчертават това икономическо напрежение. Руската централна банка повиши основния си лихвен процент до 16%, което е петото поредно повишение поради продължаващата инфлация. Управителят Елвира Набиулина оприличи икономиката на автомобил с висока скорост, сигнализирайки за неустойчива ситуация.

Критиките на Сечин към провала на централната банка в трансграничните плащания и данъчните промени в петролната индустрия, предприети от финансовото министерство, подчертават недоволството във влиятелни сфери.

Руският парламент определи следващите президентски избори за 17 март 2024 г., което засилва предстоящото значение на решенията в областта на икономическата политика.

В обобщение, несъгласието в Русия, особено от страна на ключови фигури като Сечин, отразява дълбоко вкоренените напрежения между съюзниците, ориентирани към сигурността, и икономическите технократи. В условията на непрекъснати кризи и предстоящи избори се очертава несигурност по отношение на икономическата политика, а след изборите предстоят важни решения.

Отказът от традиционните икономически принципи поставя значителни предизвикателства пред управлението на значителната руска икономика в условията на продължаващите сътресения.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.