Икономиката на Китай е изправена пред предизвикателства, тъй като нейната централна банка намалява лихвените проценти, за да стимулира растежа, като същевременно се стреми да поддържа валутна стабилност.
Въпреки тези усилия икономическите данни за юли очертават мрачна картина:
Сложната ситуация постави централната банка в трудно положение, тъй като намаляването на лихвените проценти се отразява върху стойността на валутата и потенциално ограничава по-нататъшните мерки за подкрепа на икономиката. През тази година офшорният юан се обезцени с 5.4% спрямо щатския долар. Много експерти смятат, че само намаляването на лихвените проценти е недостатъчно, като се застъпват за по-широк пакет от фискални стимули.
Липсата на ясна политическа насока от страна на Пекин засилва несигурността в прогнозите за юана. Въпреки това един силен политически отговор може да помогне за стабилизирането на валутата. Преди това централната банка понижи лихвените проценти през юни, което се отрази на лихвите по кредитите в страната.
Източник: Reuters
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.