Европейската икономическа активност отбеляза пореден спад през август, достигайки най-ниската си стойност от ноември 2020 г. насам.
Предварителният съставен индекс на мениджърите по поръчките (PMI) за еврозоната, оповестен в сряда, се понижи до 47.0 пункта през август спрямо 48.6 пункта през юли. Този резултат се размина с прогнозите на икономистите, които очакваха стойност от 48.8 според Dow Jones.
Показания над 50 означават експанзия, а показания под 50 – свиване. Ако се изключат месеците, силно засегнати от Ковид пандемията, последните данни сочат най-слабото четене от април 2013 г. насам.
Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка, отбеляза, че за съжаление секторът на услугите в еврозоната показва признаци на спад, което се съгласува с незадоволителните резултати на производствения сектор.
Ако разделим данните между сектора на услугите и производството, първият достигна 30-месечно дъно от 48.3 пункта, докато PMI индексът за производството леко се повиши от 42.7 пункта през юли до 43.7 пункта през този месец.
„Отчитането на PMI данните в нашата прогноза за растежа на БВП ни води до заключението, че еврозоната вероятно ще се свие с 0.2% през третото тримесечие„, добави Рубиа.
През второто тримесечие еврозоната, състояща се от 20 държави с една и съща валута, отбеляза скромен растеж от 0.3% след разширяването с 0.1% през първото тримесечие. Този слаб растеж отразява влиянието на повишените лихвени проценти, нарастващите разходи за енергия и слабото външно търсене.
Тези данни обаче прикриват значителни различия в рамките на региона. За отбелязване е, че в Германия бизнес активността през август се понижи най-рязко.
„Низходящият икономически натиск в еврозоната през август се дължи главно на германския сектор на услугите, който премина от растеж към свиване с необичайно бърз темп„, коментира Рубиа, предполагайки, че спадът в производствената продукция допълнително подкрепя схващането, че Германия се превръща в „болния човек на Европа„.
Последните икономически данни предизвикват дискусии за потенциалните действия на Европейската централна банка (ЕЦБ) на предстоящото ѝ заседание.
След заседанието през юли председателят на ЕЦБ Кристин Лагард спомена, че централната банка може да повиши или да спре повишаването на лихвените проценти, като окончателното решение ще зависи от новите данни.
Източник: CNBC
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.