Начало » Други » Икономическите проблеми на Европа могат да смачкат ЕЦБ

Икономическите проблеми на Европа могат да смачкат ЕЦБ

29.03.2024 8:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономическите проблеми на Европа могат да смачкат ЕЦБ

Централните банки бяха изненадани от неочаквани енергийни напрежения, особено ръководени от Владимир Путин, които изостриха инфлационния натиск.

Този непредвиден сценарий принуди паричните власти да се ориентират в неизследвани води, подобно на укротяване на див бик. Като прибави към това и изненадващото понижение на лихвените проценти от страна на Швейцарската национална банка, то предполага потенциална промяна в траекторията на повишаване на лихвените проценти в развитите икономики на континента.

Сега всички погледи са насочени към ЕЦБ, като се спекулира за предстоящо намаляване на лихвените проценти, което вероятно ще се осъществи през юни. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард намекна за този ход в неотдавнашната си реч, като подчерта бдителността си по отношение на растежа на заплатите, печалбите на единица продукция и производителността, за да се прецени траекторията на дезинфлацията.

Неотдавнашната история на ЕЦБ обаче отразява бурен период, белязан от инфлационни изненади, подкопаващи прогнозите им. Прекъсванията в предлагането, особено в цените на енергията и храните, изиграха лоша роля в прогнозите, превръщайки прогнозирането в игра на гадаене, особено в условията на геополитическа несигурност.

Признавайки преобладаващата роля на проблемите с предлагането за стимулиране на инфлацията, ЕЦБ обмисля дали алтернативни подходи към политиката биха могли да доведат до различни резултати. И все пак, след като инфлацията достигна 40-годишен връх, стратегията на паричната политика на ЕЦБ е подложена на внимателен анализ, което я подтиква да се отклони от някогашната си позиция на толериране на настоящите ценови скокове с обнадеждаваща перспектива.

Споменаването от Лагард на „строгия контрол“ е сигнал за преминаване към по-строги парични юзди в отговор на разколебаването на доверието в точността на прогнозите. Въпреки това продължават да съществуват съмнения относно ефективността на тези мерки, като се появяват съмнения относно постигането на целта на ЕЦБ за инфлация от 2%.

Еволюиращата позиция на ЕЦБ подчертава по-широката промяна към нюансирано разбиране на динамиката на инфлацията, като се подчертава значението на тенденциите в печалбите наред с традиционните съображения за заплатите. Пътната карта на ЕЦБ обаче остава неясна, тъй като политиците се борят с перспективата дезинфлацията да набере скорост и обсъждат предимствата на ранното разхлабване на политиката.

На фона на призивите за яснота несъгласните с тях гласове предупреждават да не се обявява преждевременно победа над инфлационния натиск, като предполагат, че мерките на ЕЦБ за затягане на политиката все пак могат да доведат до непредвидени последици.

Тъй като ЕЦБ се движи по този сложен терен, с нетърпение се очаква яснота за насоките на нейната политика, която да даде така необходимите насоки за разгадаване на икономическия пъзел на Европа и за очертаване на пътя напред в условията на несигурност.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ripple избра BNY Mellon за попечител на резервите на стабилната монета RLUSD

Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).

09.07.2025 16:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето защо Фед може да понижи лихвите по-рано от очакваното според Goldman Sachs

Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.

08.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ налага мита на няколко държави: Ще реагира ли крипто пазарът?

Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.

08.07.2025 8:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.