Въпреки неотдавнашната промяна в настроенията, която предполага, че американската икономика може да избегне рецесия, основните инструменти за прогнозиране сочат друго.
Нови данни разкриват, че водещият икономически индекс (LEI) – съставен от прогнозни индикатори, които се следят отблизо от икономистите – отново е отбелязал спад през май. Това е шестото поредно месечно понижение, което продължава тенденцията, наблюдавана през 37 от последните 39 месеца. Подобен продължителен спад не е наблюдаван от десетилетия.
Още по-тревожна е годишната тенденция на LEI за последните шест месеца, която сега индикира свиване от 5%. Исторически погледнато, подобни движения са предшествали всяка американска рецесия от 60-те години насам. В момента индексът е на най-ниското си ниво от девет години, с около 16% по-ниско от пиковите си стойности.
LEI обобщава широк спектър от прогнозни показатели – от молбите за помощи за безработни до потребителското доверие и производствената активност – което го прави мощен индикатор за промени в икономическата динамика. Постоянният спад обикновено сигнализира за забавяне на икономиката, преди рецесията да стане очевидна в по-широките данни.
Въпреки това, общото доверие в икономиката се е подобрило. Пазарите първоначално се подготвиха за спад в началото на годината, след като търговските напрежения под администрацията на президента Тръмп подтикнаха настроенията към песимизъм. Но последните споразумения с основните търговски партньори успокоиха тези опасения. Инвестиционни банки като JPMorgan намалиха прогнозите си за рецесия, а платформи за прогнози като Polymarket сега отразяват само 28% вероятност за рецесия в САЩ през 2025 г., което е значително по-ниско от по-ранните очаквания.
Все пак не всички са убедени от оптимистичния тон. Икономистът Стив Ханке продължава да предупреждава за наближаваща рецесия, като оценява вероятността за това на 90%. Той посочи остатъчното въздействие на търговските политики и свиващата се парична маса като скрити фактори за потенциално забавяне на растежа през втората половина на следващата година, независимо от настоящия оптимизъм на пазара.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.
Ако държим USDC и искаме да увеличим доходността си, Deribit вече предлага награди за отговарящите на условията потребители, които съхраняват USDC на платформата.
Kraken официално стартира своята регулирана в САЩ платформа за крипто деривати, отбелязвайки важна стъпка към сливането на традиционните финансови инструменти с пазарите на дигитални активи.