Технологичният гигант на САЩ IBM е подписал споразумение с австралийското правителство за 1 милиард долара ($740 милиона), за да предостави технологична подкрепа, свързана с блокчейн, през следващите пет години.
Хариет Грийн, ръководител на IBM Asia Pacific, каза на Bloomberg, че според договора американската компания ще предлага услуги, свързани с блокчейн и автоматизация на федерални отдели като вътрешни работи и отбрана.
IBM ще излезе с обновени платформи, за да съхрани сигурно данни на гражданите. Австралийското правителство изчисли, че партньорството ще спести на данъкоплатците приблизително 100 милиона долара.
Това не са първите преговори между IBM и австралийското правителство. Един от по-ранните им проекти не е работил много добре, тъй като през 2016 г. американската компания се съгласи да плати 30 милиона долара компенсации за това, че не е стартирала първото онлайн преброяване в Австралия. Bureau of Statistics спря операциите си, след като беше засегнато от четири ddos атаки.
Премиерът Малкълм Търнбул коментира провала:
Трябва да кажа – и не се опитвам да защитя никого – но по-голямата част от провала беше на IBM и те признаха, платиха, както и трябваше да направят.
Залогът обаче е по-висок в настоящата сделка, тъй като е по-обширен и засяга множество технологични аспекти. Според договора, IBM и Австралийската агенция за цифрова трансформация ще управляват съвместна програма, която ще работи с иновативни технологии като блокчейн, изкуствен интелект (AI) и квантови компютри. Това ще помогне на окръга да постигне целта си „да стане едно от топ-три цифровите правителства в света до 2025 г.“.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.