Хюн Сон Шин, икономически съветник и ръководител на изследователската дейност на базираната в Швейцария банка за международни разплащания (BIS), каза пред Bloomberg, че „bitcoin“ и други криптовалути „далеч не са в състояние да поддържат парична система“ и само парадират като реални валути.
Говорейки в най-новия епизод на podcast за Bloomberg Benchmark, Шин твърди, че парите под формата на цифрови пари или токени са „устройство за записване на документи“ и са безполезни – стойността му се увеличава само когато други го приемат.
Попитан за изказването на Карстенс, Шин каза, че миньорите имат два стимула за проверка на сделките. Те събират наградата си под формата на BTC, както и таксите за транзакции, плащани от потребителите.
Ако капацитетът на мрежата се увеличи, не само че проблемът ще бъде решен, но и таксите за транзакции ще станат нула.
Следователно, миньорите ще загубят стимулите си да проверят блокове и това е мястото, където „икономиките наистина се сблъскват с технологията“. Шин добави, че докато това твърдение е вярно за Биткойн, други криптовалути могат да предоставят по-добри решения.
„Какво е валидно плащане зависи от това, което счетоводителите считат, че е валидно плащане. Това е резултат от колективно решение на самите счетоводители „, казва Шин. Тъй като миньорите си взаимодействат помежду си, теоретично е възможно те да се групират заедно и да се съгласят да създадат твърда форк. В резултат на това транзакциите на предишния „клон“ щяха да станат безполезни и невалидни. Следователно, твърди той, транзакциите, извършвани върху блокчейн, никога не са 100% валидни, и могат да доведат до катастрофа.
Връзката на крипто с традиционната парична система обаче, повдигна някои притеснения от регулаторите. Някои хора започнаха да ги наричат финансови активи, докато други ги използват, за да примамят хората в измами. Тези ситуации предизвикаха дебат относно важността на крипто регулациите.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.
Биткойн отново тества нови върхове, след като премина $104,000, възвръщайки оптимизма в крипто пространството.
Спот Биткойн ETF-ът на BlackRock, IBIT, се очертава като доминиращ играч в областта на дигиталните активи, привличайки милиарди, докато конкурентите му изостават.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.