Британският художник Линкълн Таунли продаде своята колекция "Алчност", която се състои от 19 картини, за колосалната сума от 490 BTC (около $4,9 милиона), съобщава Evening Standard.
Неговите творби сега са собственост на сингапурски инвеститор, чието име не е разкрито.
Таунли се интересува от оранжевата монета откакто продаде своята картина „Почит към Франсис Бейкън“ за 40 BTC през 2017 г. По-късно той влезна в историята, като продаде цялата си колекция за криптовалута чрез приложението за съобщения WeChat.
По време на интервю за Daily Express, Таунли заяви, че художниците трябва да търсят нестандартни начини да продадат своите произведения. По този начин той избягва традиционните галерии и търгове, показвайки на другите художници как могат да се възползват от бързия технологичен напредък.
Имайки предвид, че Таунли най-вероятно притежава сериозно биткойн богатство, не е изненадващо, че той очаква цената му да расте в бъдеще.
Намеренията на художника имат повече смисъл, отколкото просто да се откроява сред другите. С помощта на мрежата си от дигитални купувачи той иска да децентрализира художествената индустрия, която е в размер на $70 милиарда. Точно като криптовалутата, тя ще премахне ненужните посредници при извършване на арт транзакции.
Таунли не е сам. Както бе съобщено, блокчейн се оказа гореща тема през миналата година на седмицата на изкуството в Маями. Множество експерти предполагат, че токенизацията на картините скоро ще стане широко разпространена в индустрията.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Биткойн отново отразява глобалните тенденции в областта на ликвидността – и това може да има сериозни последици през следващите дни.
Крипто пазарът демонстрира признаци на предпазлив оптимизъм. Макар че цените остават високи, показателите за настроенията и търговската активност предполагат, че инвеститорите се отдръпват, за да преоценят рисковете, вместо да се впускат допълнително.
Анализаторите на Citigroup твърдят, че ключът към бъдещето на Биткойн не са циклите на добив или халвинга, а притокът на ETF-ите.