Home

Как криптовалутите и международната политика са свързани помежду си?

06.08.2024 16:14 7мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как криптовалутите и международната политика са свързани помежду си?

Възходът на криптовалутите доведе до революция в международната икономическа система.

Появата на валути, които разчитат на дигитални среда за криптиране на публични ключове и доказване на собственост чрез невидими функции, а не на материални активи като физическа валута или недвижимо имущество, има значителни последици за международната политика. Криптовалутите като Биткойн и Етериум функционират на базата на децентрализирана блокчейн технология и имат предимството, че могат да извършват трансакции директно, без да се нуждаят от посредници като банки. Криптовалутите и международната политика сякаш вървят ръка за ръка, но е трудно да се добие представа за конкретните последици от тези две области. Те обаче очевидно са преплетени и важни за живота ни, така че нека разгледаме връзката им.

Икономически суверенитет и финансова независимост

Тъй като темата е криптовалута, нека да започнем с икономическата страна на нещата.

На първо място, криптовалутите предоставят средства за по-голяма икономическа независимост на хората и държавите. За държави с нестабилни икономики или слаби национални валути криптовалутите могат да действат като алтернатива на традиционната банкова система, като потенциално стабилизират финансовата система и предоставят на хората по-стабилен начин за спестяване и натрупване на богатство за бъдещето. Например в държави, които страдат от много високи цени, като например хиперинфлация, криптовалути като Биткойн могат да играят голяма роля за улесняване на спестяванията и транзакциите. Използването на ливъридж за Биткойн също е чудесен начин за това и има сайтове, които са съставили някои много добри платформи за това за тези, които се интересуват от търгувия с Биткойн.

Това може да бъде сериозно промяна на традиционната финансова система. Може да окаже и огромно въздействие върху силата на управление на национално ниво, тъй като криптовалутите работят независимо от централните банки или правителствения контрол, може би пренебрегвайки силата на правителството и отдалечавайки се от регулираното икономическо общество за парична политика. Тази децентрализация би могла да представлява заплаха за властта на традиционните икономики, принуждавайки правителствата да преосмислят своите механизми и методи на контрол.

Промяна на геополитическата мощ

Кой според вас движи световните икономики и кои държави според вас имат силата да ги движат? Вероятно се сещате за Съединените щати, които имат най-голяма власт и сила в света и се намират в центъра на хегемонията. Може би Китай, друг бързо развиващ се хегемон, също оказва голямо влияние. Криптовалутите имат потенциала да предефинират тази международна икономическа хегемония по съвсем различен начин. Щатският долар е световната резервна валута и има силата да диктува световната икономика, а икономическата му сила поставя САЩ в много важна геополитическа позиция. Тъй като криптовалутите не са обвързани с никоя държава, те предлагат нов начин за осъществяване на международна търговия и финансови трансакции, което има огромни последици за глобалната хегемония. Страните, на които САЩ налагат санкции, като САЩ и Иран,активно използват криптовалути за извършване на икономически трансакции, заобикалящи тези санкции, което означава, че икономическите санкции на САЩ могат да имат съвсем различен ефект в бъдеще, отколкото днес.

В отговор на разрастването на криптовалутите много държави разработват свои собствени дигитални валути, известни като централизирани дигитални валути. Например Китай разработва дигитален юан, за да си осигури по-голямо влияние в глобалните трансакции. Централизираните дигитални валути могат също така да спомогнат за децентрализиране на силата на щатския долар, като стават по-малко зависими от него и се превръщат в икономическа сила за много държави, а не само за една.

Киберсигурност и престъпност

Анонимността на трансакциите с криптовалути ги прави лесни за използване за незаконни дейности, включително пране на пари, укриване на данъци и финансиране на тероризъм. Криптовалутите често се използват от киберпрестъпниците, за да скрият самоличността си и да улеснят прилагането на закона. Правителствата и международните организации полагат редица усилия за борба с престъпленията, включващи криптовалути. Налице е нарастващо сътрудничество между държавите в борбата с киберпрестъпността, а регулаторните стандарти постепенно се повишават. Например все по-често се чуват призиви за законодателство, което да изисква при трансакции с криптовалути да се събира и споделя информация за страните по трансакцията.

От друга страна обаче, тези постижения в областта на криптовалутите и блокчейн технологията предоставят и инструменти за повишаване на киберсигурността и борба с измамите, което е един от положителните аспекти на криптовалутите. Прозрачността на блокчейн подобрява надеждността и проследяемостта на финансовите трансакции, което улеснява проследяването на незаконно поведение, стигането до корена му и подпомага прилагането на закона. Също така за много криптовалути, насочени към защита на личните данни, се води сериозен дебат за това как да се балансира между неприкосновеността на личния живот и сигурността в дигиталната ера и се работи много, за да бъдат криптовалутите положителни за обществото.

Социално-икономически последици

Криптовалутите позволяват включването на повече хора в икономическата дейност, като осигуряват по-лесен достъп до икономически услуги за лицата, които нямат достъп до банкови услуги или са с недостатъчен достъп до тях. В държави, в които липсват традиционни банкови системи или не са възприели постиженията на съвременното общество, базираните на мобилни устройства портфейли за криптовалути предлагат по-реалистична алтернатива за спестяване, харчене и получаване на пари. Това приобщаване може да изиграе огромна роля за насърчаване на икономическото развитие, намаляване на бедността и изпълнение на по-широки социално-политически цели за равенство и овластяване. Това може да окаже дълбоко въздействие върху нашето общество в момент, когато сме изправени пред трудни социално-икономически условия, с нарастваща безработица и забавящ се растеж на заетостта. Този социален фон може да накара Фед да приеме благоприятни политики за стимулиране на икономическата активност, което може да доведе до нова парадигма в икономиката,тъй като по-ниските лихвени проценти увеличават привлекателността на алтернативни активи като криптовалутите, а не на традиционните спестявания.

Идеологическите основи на криптовалутите акцентират върху децентрализацията и автономията, което поражда редица социални движения, които се застъпват за по-голяма индивидуална свобода и по-малък централен или правителствен контрол. Тази промяна е не само от политическо, но и от социално-икономическо значение, тъй като предполага, че активистите при деспотични режими може да са в състояние да избегнат държавния надзор и наблюдение, като приемат криптовалутите.

Какво да очакваме и да обмислим: Какъв ще бъде животът в бъдеще?

“Пазарните сривове са възможности да забогатеете”, казва световноизвестният икономист и автор на бестселъри Робърт Кийосаки. Никой не може да предскаже бъдещето на нашите пазари, но е ясно, че те са в криза. Тъй като криптовалутите се споменават като решение, бъдещето на криптовалутите в международната политика ще бъде съсредоточено върху намирането на баланс между преследването на иновации и осигуряването на подходящо регулиране. Политиците ще бъдат заети със сложността на разумното регулиране на криптовалутите, които са свободни от ограниченията на националните граници, без да се компрометират потенциалните им ползи. Само чрез съгласувани усилия на правителствата, международните организации и дори на частния сектор ще можем да преодолеем настоящата пазарна криза, като използваме разумно криптовалутите, които са тук, за да останат.

Заключителни мисли

Както виждате, връзката между криптовалутите и международната политика е много сложна и многостранна, като нито един нетен ефект не е изключително положителен, а дори отрицателните ефекти могат да имат положителни последици. Докато за някои държави използването на криптовалути може да се окаже икономически изгодно за техните граждани, тъй като границите могат да станат по-малко значими, а правителствата – по-немощни, други могат да станат по-уязвими за престъпността. Криптовалутите вече са дълбоко навлезли в живота ни. Те могат да се използват по толкова много различни начини и има толкова много хора, които са се възползвали финансово от тях и са започнали бизнес. Тъй като технологиите продължават да се развиват и ние растем заедно с тях, ще трябва да продължим да намираме идеалния баланс и да разберем как да ги използваме правилно, така че да не се използват незаконно, а само за чистата им функция и да са социално приемливи.


Тази публикация е спонсорирана. CryptoDnes не одобрява и не носи отговорност за съдържание, точност, качество, реклама, продукти или други материали на тази страница. Читателите трябва да направят свое собствено проучване, преди да предприемат каквито и да е действия, свързани с криптовалутите. CryptoDnes не носи отговорност, пряко или косвено, за щети или загуби, причинени или предполагаеми, че са причинени от или във връзка с използването или разчитането на което и да е споменато съдържание, стоки или услуги.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Популярни Новини
Още Прессъобщения Новини

XRP, Sui и Brickken пораждат вълнение – може ли FoxLetFun да бъде монета, която да ги засенчи през 2024 г.

Тъй като пазарът на криптовалути продължава да се развива, няколко ключови играчи правят значителни крачки напред.

27.09.2024 18:00 6мин. четене Kosta Gushterov

10 – Протоколи от втори слой на Етериум – какво трябва да знаете?

10 – Етериум се превърна в популярна платформа за децентрализирани приложения (dApps) и смарт договори, но е изправена пред значителни предизвикателства, свързани с мащабируемостта. 24 Високите такси за транзакции и бавното време за обработка затрудняват работата на потребителите, поради което протоколите от втори слой са от съществено значение за бъдещето на мрежата. Тези решения позволяват […]

27.09.2024 17:01 4мин. четене Alexander Stefanov

Меме криптовалутите са отново тотален хит. Над 55% ръст в търговския обем за ден, Crypto All-Stars може да обедини наградите?

Меме криптовалутите бележат впечатляващо завръщане с над 55% ръст в търговския обем за ден, привличайки вниманието на инвеститорите и ентусиастите по целия свят.

27.09.2024 15:09 4мин. четене Alexander Stefanov

Преглед на подценена монета, която има за цел да се представи по-добре от PEPE и Shiba Inu (SHIB) при следващото пазарно рали и защо сега е моментът да се наблюдава

Rexas Finance (RXS) се смята за подценен крипто проект, който е на път да засенчи известни крипто проекти като Pepecoin и Shiba Inu.

27.09.2024 11:25 3мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.