Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
Законодателството, одобрено на 21 май, полага основите за лицензирани емитенти на стабилни монети и засилва амбицията на града да води в развиващия се Web3 пейзаж.
Съгласно новата рамка ще бъдат разрешени само стабилни монети, обезпечени с фиат, а лицензирането ще се контролира от Паричния орган на Хонконг (HKMA). Заявленията за тези лицензи се очаква да бъдат отворени преди края на годината, предлагайки ясен път за глобалните компании да навлязат в регулирания крипто пазар в региона.
Законодателят Джони Нг, привърженик на Web3 развитието, описа законопроекта като основополагащ етап и насърчи международните компании да проучат възможностите в Хонг Конг. Той отбеляза, че следващото предизвикателство се крие в изграждането на приложения от реалния свят, които демонстрират полезността на блокчейна при плащания, парични преводи и дигитална търговия.
Нг също изрази подкрепа за въвеждането на стабилни монети с лихва, като заяви, че доходността може да подобри конкурентоспособността, да привлече по-широк прием и да допринесе за дългосрочен растеж на пазара. Тази гледна точка е в съответствие с неотдавнашните пазарни промени: Носещите доходност стабилни монети скочиха до $11 милиарда в обращение – от $1.5 милиарда в началото на 2024 г. – сега съставлявайки 4.5% от целия сектор.
Тъй като крипто иновациите се ускоряват в световен мащаб, Хонконг залага, че силна регулаторна основа, съчетана с отворен подход към технологичните компании, ще затвърди ролята му в центъра на дигиталната икономика на Азия.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.