Хонконг планира да лицензира борсите за дигитални активи до края на 2024 г. след петмесечен преглед на крипто платформите, както обяви Ерик Ип, изпълнителен директор за посредниците в Комисията по ценни книжа и фючърси (SFC), по време на Финтех седмицата.
Борсите ще преминат от временни към пълни лицензи, след като изпълнят регулаторните стандарти на SFC и решат проблемите със съответствието. За да се осигури постоянна комуникация, до началото на 2025 г. SFC ще създаде група от представители на лицензираните борси.
Освен това Хонконг ще регулира бюрата за извънборсова търговия (OTC) и попечителските услуги за дигитални активи.
Hong Kong Exchanges and Clearing Ltd. ще стартира серия от индекси за виртуални активи, предоставяйки нови бенчмаркове за ценообразуване на Биткойн и Етериум за Азиатско-тихоокеанския регион.
Наред с тези инициативи Хонконг представи първите си насоки за политиката в областта на изкуствения интелект в областта на финансите, чиято цел е да регулира интегрирането на AI в сектора.
Кристофър Хуи Чинг-ю, секретар по финансовите услуги и финансите, очерта стратегия за насърчаване на внедряването на изкуствения интелект, като същевременно се справя с регулаторните предизвикателства. Той също така обяви плановете си за засилване на данъчните стимули за притежание на виртуални активи с цел укрепване на позициите на Хонконг на пазара на дигиталните активи.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.