Изчислителната мощност в Биткойн мрежата се е увеличила със зашеметяващо количество поради географското преместване на миньорите и новото оборудване за копаене.
Новата година предизвика експлозия в хеширащата мощност на Биткойн. Според данни на Glassnode глобалната хешираща мощност вече е 208 милиона терахаша в секунда. Според Blockchain.com предишният най-висок връх за всички времена от 198.5 милиона терахаша в секунда беше достигнат на 15-ти април 2021 г.
Това показва, че Биткойн обръща низходящата тенденция на хеширащата мощност, съответстваща на китайската многоетапна репресия срещу криптовалутите през 2021 г. Според Bitfury по-голямата част от възстановяването се дължи на „оборудване от ново поколение, което идва онлайн„, а не на преместване на оборудване от Китай, което би било твърде неефективно, за да работи в други страни.
През април 2021 г. служителите в Пекин започнаха да проверяват използването на енергия от местните миньори, изпращайки известия до центровете за данни, за да съберат повече информация за копаене на криптовалути. През май 2021 г. Китай забрани на банките да предлагат услуги за Биткойн и започна систематично репресиране на дейностите по добива на крипто.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето колко Биткойн притежават частните компании
Това доведе до сериозен спад в хеширащата мощност, достигайки най-ниското си ниво на 21-ви юли 2021 г. от 58.4 милиона терахаша/сек. Това съответства на спад в цената до $29.79К. Преди това, на 15-ти април 2021 г., пикът на цената от $62,000 съответства на скок в глобалния хашрейт.
Въпреки това Джейсън Залуски от Hut 8 Mining Corp със седалище в Торонто каза:
Забраната на добива в Китай просто предизвика географска промяна… ние разглеждаме това [преместване] към други страни, включително Канада и Съединените щати, като нетен положителен резултат.
Той не греши, тъй като американските компании станаха бенефициенти на изселващите се китайски миньори, търсещи убежище за копаене. Други страни също са видяха наплив на нови миньори поради евтините им разходи за електроенергия.
Strategy, бизнес аналитичната компания, известна с безкомпромисното си акумулиране на Биткойн, направи поредната си масивна инвестиция, придобивайки ВТС на стойност $765 милиона в последната си сделка.
Биткойн, чиято стойност в момента се оценява на около $2 трилиона, навлезе в нов етап от своето развитие — фаза, в която общата му пазарна капитализация може да се конкурира с доминиращата позиция на златото, чиято стойност възлиза на $22 трилиона, според няколко реномирани инвеститори.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.