Хеш-рейтът на Биткойн мрежата отчете спад от около 45% от върха си за годината.
Според Coin.dance, който също е източник за блокчейн данни, е отчетен връх от около 150 квинтилиона хеша в секунда на 5-ти март и спад от приблизително 29% до 105.6 EH/s.
Хеш-рейтът на дадена криптовалута е мярка за броя изчисления, които мрежата може да извърши в рамките на секунда. Колкото по-висок е този показател, толкова по-сигурна е мрежата.
След турбулентен месец, изпълнен с особено висока волатилност, трудността на Биткойн мрежата вчера спадна с около 16%. Трудността определя колко е сложно изчислението, нужно за да се потвърди блок. Идеята е да се поддържа време за потвърждение от около 10 минути.
Когато няма много конкуренция при миньорите, трудността спада, а когато има повече конкуренция – се повишава. По този начин, мрежата се саморегулира.
Последният спад в трудността бе последван от две резки и големи корекции в цената. Това стана февруари, когато Биткойн се търгуваше около $ 9,900. След само три дни, криптовалутата стигна $ 8,800, а до 14-ти март беше на $ 4,800, достигайки дъно от $ 3,600 на някои борси.
Докато цената на Биткойн остане висока, трудността и хеш-рейтът се движат нагоре в тандем. Това продължава, докато те не стигнат стойности, при които част от миньорите трябва да продават все повече от възнагражденията си, за да покриват оперативни разходи. Това води до повишаващо се предлагане на Биткойн на пазара.
Следва капитулация, при която някои миньори не могат да продължат да копаят. Поради отлива на копачи, следва и спад в хеш-рейтът, който на свой ред води до спад в трудността, какъвто виждаме в момента.
Към 18 юли 2025 г. крипто пазарът продължава да демонстрира рязка волатилност, воден от меме токените, иновациите от първи слой и ключовите активи с голяма капитализация.
Според данните, споделени от Wu Blockchain, днес са изтекли над $5.8 милиарда в крипто опции, като водеща роля има Етериум.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.