Иля Лихтенщайн, който стои зад най-големия хак на крипто борсата Bitfinex, е заплашен да получи пет години затвор от американските прокурори, според изявленията, направени в окръжния съд във Вашингтон.
Заедно със съпругата си Хедър Морган, Лихтенщайн се призна за виновен по обвинения в конспирация, свързани с пране на пари от хакерската атака на стойност $6 милиарда.
В текущото дело „САЩ срещу Лихтенщайн“ прокурорите настояват за тази петгодишна присъда, като в същото време разглеждат и въпроса за конфискацията на имущество, свързано с историческия пробив в Bitfinex. Миналата седмица на Морган, известен като Razzlekhan, бе препоръчана присъда от 18 месеца лишаване от свобода, последвана от три години контролирано освобождаване.
Правителството твърди, че Лихтенщайн трябва да получи по-тежко наказание от съпругата си поради главната му роля в хакерската атака през 2016 г. и изпирането на откраднатите средства, твърдейки, че „строгата присъда в този случай ще помогне за прекъсване на цикъла“.
Сътрудничеството на Лихтенщайн с властите по други наказателни дела е оказало влияние върху искането за по-кратка присъда. По-рано тази година той даде показания по дело за пране на пари, свързано с крипто миксера Bitcoin Fog, чийто оператор Роман Стерлингов е заплашен с до 30 години затвор.
Двойката е използвала сложни методи за прикриване на усилията си за пране на пари, включително прехвърляне на средства чрез различни крипто борси и пазари от тъмната мрежа. Незаконните им печалби са били насочени и към непарични токени, злато и гифт карти на Walmart.
В частност, цената на LEO токените претърпя рязък скок по-рано този месец, след като правителството на САЩ обяви, че Bitfinex ще бъде единствената структура, която има право на обезщетение, свързано с хакерската атака срещу Биткойн през 2016 г.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.