Според доклад от 6 септември, публикуван от Bleeping Computer, Националният отдел по миграцията на Аржентина трябваше да спре преминаването през границите за четири часа, след като бе засегнат от рансъмуер атака , която се случи на 27 август:
„Цялостната система за улавяне на миграцията (SICaM), която работи в международни пунктове, беше особено засегната, което доведе до забавяне на влизането и излизането на националната територия.„
Хакерите успяха да получат достъп до базата данни и да откраднат информация от федералната агенция с помощта на мощен криптовирус, наречен Netwalker.
Този рансъмуер щам , открит за първи път през септември 2019 г., използва усъвършенствани техники за криптиране на файлове с AES шифър.
За да не позволи на рансъмуера да се репликира в други компютърни мрежи, те трябваше да бъдат изключени.
Първоначално хакерите са поискали Биткойн на стойност 2 милиона долара за отключване на файлове, според страницата за плащане в тъмната мрежа, свързана в тяхната бележка за рансъмуер. За една седмица тази сума се увеличи до 355 BTC (около 4 милиона долара по текущи валутни курсове).
Опитът за изнудване засега не върви добре, тъй като имиграционната агенция отказва да преговаря с нападателите. Агенцията твърди, че не е компрометирана чувствителна, лична или корпоративна информация и те не се притесняват от дешифрирането на откраднатите данни.
През юли Telecom Argentina, най-голямата телекомуникационна компания в страната, също стана жертва на рансъмуер, като хакерите поискаха Monero (XMR) на стойност 7,5 милиона долара.
Атаката продължи повече от три дни, но Telecom Argentinа успя да възстанови достъпа до заразени компютри, без да се налага да плаща огромен откуп.
Както се съобщава, CWT, петата по големина туристическа компания в Америка, се съгласи да плати BTC на стойност 4,5 милиона долара на изнудвачи в края на юли.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.