Крипто измамниците стартираха нова фишинг атака, при която използват фалшиви връзки към Zoom, за да инсталират зловреден софтуер на компютрите на жертвите.
На 22 юли експертът по киберсигурност „NFT_Dreww“ предупреди общността за тази сложна измама в X (Twitter), разкривайки, че тя вече е довела до кражба на $300,000 в крипто.
Ето как работи: Измамниците се насочват към NFT притежатели или крипто инвеститорите, като се преструват, че се интересуват от тяхната интелектуална собственост или предлагат сътрудничество. Те настояват да се използва Zoom за комуникация и изпращат връзка, за да се присъединят към среща.
Връзката води до фалшива страница на Zoom с екран за зареждане, който подканва потребителите да изтеглят „ZoomInstallerFull.exe“, който всъщност е злонамерен софтуер.
След като въпросният софтуер е инсталиран, той прониква в компютъра на жертвата и я пренасочва към истинската платформа Zoom, което прави измамата по-малко забележима. Зловредният софтуер се добавя в списъка за изключване на Windows Defender, за да избегне откриване, и започва да извлича информация, докато потребителят е разсеян от фалшивия процес на зареждане.
За да останат незабелязани, измамниците често сменят имената на домейните си. Това е петият им домейн за тази измама. Напоследък има и съобщения за фалшиви имейли от хакерите, представящи се за крипто информатори, съдържащи прикачени файлове, предназначени за инсталиране на вирусен софтуер.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.