Община Риети, Италия, в момента се бори с хак, който е ударил мрежата ѝ и не позволява да се използва правилно; хакерите са поискали до 50 Биткойна, за да премахнат зловредния софтуер.
Това е рансъмуер, който иска Биткойн, за да дешифрира всички файлове, които са били блокирани и направени недостъпни за операторите на общината.
Във връзка с инцидента, станал миналия уикенд, изглежда, че хакерът е влязъл във видеоконференция, която е извършена чрез Zoom.
Сред гостите имаше подозрителен акаунт, известен като „lq„, който след това незабавно покри следите си.
От този момент започна инцидента за община Риети, чиято компютърна система се повреди и предотврати достъпа до данните.
Положително в случая е, че общината разполага с резервно копие и облачна система и те се опитват да възстановят цялата мрежа.
Всъщност, в тези случаи е трудно, ако не и невъзможно, да възстановите данните, но ако имате резервно копие, системата може да бъде изтрита и да се заредят стари данни.
Очевидно полицията вече е била предупредена и пощенската полиция е започнала да анализира случая, започвайки с частта, свързана с видеоконференцията, с надеждата да идентифицира престъпника, обясни заместник-кметът Даниеле Синибалди.
„Пощенската полиция работи и разследва, но в момента няма значителен напредък.“
Към момента не е изтекла друга информация, въпреки че знаем, че откупът включва сума от половин милион евро, около 50 BTC, която очевидно общината не възнамерява да плати.
Въпросът за сигурността, в случая с публичните инфраструктури, е много важен въпрос. Ако не се вземат мерки за превенция, като резервна система и антивирусни програми, тогава рискът е много голям.
Наскоро Tesla успя да избегне рансъмуер атака, която можеше да причини щети на стойност милиони долари на цялото съоръжение и електрическите автомобили.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.