Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Това, което започна като спонтаннa разпродажба, бързо ескалира в пълна DeFi криза, като цените на някои токени се сринаха с повече от 90% за минути.
Cetus, който се позиционира като водещ DeFi инфраструктурен слой за мрежата на Sui, се превърна в център на вниманието, след като неговите смарт договори бяха внезапно преустановени поради критичен проблем. Протоколът потвърди инцидента чрез X, заявявайки, че екипът активно разследва случая и скоро ще сподели повече подробности.
Докато някои токени като LOFI и HIPPO се сринаха с над 50%, други се представиха много по-зле, като почти напълно се провалиха.
Платформите за ончейн данни показаха, че цените на централизираните борси се задържаха по-дълго, но оттогава се появиха признаци за по-широко разпространение, което повлия на целия пазар на Sui токени.
Самият CETUS токен не бе пощаден – загуби около половината от стойността си на децентрализираните борси за по-малко от час.
Според блокчейн следователи от Lookonchain, над $260 милиона са били откраднати от протокола. Голяма част от откраднатите средства са били конвертирани в USDC и прехвърлени към Етериум. PeckShield, компания за блокчейн сигурност, потвърди, че над $200 милиона са били компрометирани, потвърждавайки цифрата от $60 милиона за междуверижни трансфери.
Докато първоначалните реакции на общността спекулираха с мащабен хак, някои разработчици твърдят, че основната причина може да е бъг в манипулацията на оракула – експлойт на неточни ценови данни, а не директни уязвимости в смарт договорите. Независимо от техническите подробности, резултатът остава същият: Десетки милиони в дигитални активи са изтеглени, доверието в протокола е сериозно разклатено, а DeFi секторът на Sui е в шок.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.