Миналия месец SafeMoon претърпя хак на ликвидността, поради експлойт на смарт договор, което доведе до загуба на $9 милиона в токени.
На 28 март хакерът се възползва от уязвимост в смарт договор. Общността на SafeMoon от своя страна изрази разочарованието си от липсата на актуализации от екипа на компанията. След това обаче екипът беше критикувани, че предоставените актуализации са амбициозни и избягват истинския проблем.
Призивите за търпение на главния изпълнителен директор на SafeMoon Джон Карони изглежда не успокоиха общността, която продължи да иска да бъдат предприети незабавни действия срещу хакера.
Неотдавнашно съобщение от @SafeMoonSpidey обаче подсказа, че нападателят се е съгласил да върне 80% от откраднатите средства. Според информацията тази сделка е била сключена между хакера и екипа на SafeMoon, като в съобщението се посочва, че тя е в най-добрия интерес на SafeMoon и общността.
Breaking News: #SafeMoon has struck a deal with the “hacker”
80% LP return imminent.
20% bounty for “hacker”
And no charges pressedNow, back to your regularly scheduled program. 🔥🚀 pic.twitter.com/x94fSb4EoP
— SafeMoonSpidey.sfm ⎷ (@SafeMoonSpidey) April 18, 2023
Макар че някои се опасяват, че хакерът е възнаграден за престъпно поведение, @SafeMoonSpidey предложи, задържаните от хакера 20% да се считат като награда към етичен хакер (white hat).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн се върна над $30,000 – бичите настроения остават непроменени
Въпреки това връщането на 80% от откраднатите средства със сигурност е по-добрe от нищо. Някои спекулират, че екипът на SafeMoon може да е чакал именно тази развръзка, преди да актуализира приложението си.
Предстои да видим дали тази сделка ще задоволи общността на SafeMoon или тя ще продължи да настоява за по-нататъшни действия срещу хакера. Във всеки случай екипът на SafeMoon ще трябва да гарантира, че ще предприеме мерки за предотвратяване на подобни инциденти в бъдеще, за да възстанови доверието в платформата.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.