Големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Deutsche Bank, проверяват дали щатският долар може да запази господстващото си положение в световен мащаб.
Неотдавнашно проучване на Reuters , в което участваха 69 валутни стратези, разкри нарастващи съмнения относно статута на долара като сигурен актив, особено в периоди на пазарна нестабилност. Приблизително една трета от анкетираните изразиха несигурност относно устойчивостта на долара.
Сред участниците, които предоставиха по-подробни отговори, 40% отбелязаха появата на признаци, че репутацията на долара като сигурно убежище може да отслабне, като се опасяват, че тази тенденция може да се запази за продължителен период от време.
Джордж Саравелос, глобален ръководител на отдел „Валутни проучвания“ в Deutsche Bank, изрази предположение, че репутацията на долара като сигурно убежище може да намалява поради два основни фактора: по-слабите икономически перспективи за САЩ и възприеманата нестабилност в американските институции. Според Саравелос тези тенденции могат да намалят чуждестранните инвестиции в долара.
От друга страна, Ариндам Сандиля от JPMorgan подчерта, че макар детронирането на долара като основна резервна валута да е продължителен процес, постепенното намаляване на дела на долара в световните резерви продължава от десетилетия. Сандиля отбеляза, че централните банки все повече диверсифицират своите авоари, предпочитайки златото като алтернативен резервен актив.
В контекста на тази промяна златото се покачи до исторически връх от $3,167, което предизвика бичи прогнози от Уолстрийт. Bank of America наскоро прогнозира, че златото може да достигне $3,500 в дългосрочен план, докато от Citi посочиха, че по-слаби от очакваното икономически резултати на САЩ могат да тласнат златото към същото ниво.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.