Големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Deutsche Bank, проверяват дали щатският долар може да запази господстващото си положение в световен мащаб.
Неотдавнашно проучване на Reuters , в което участваха 69 валутни стратези, разкри нарастващи съмнения относно статута на долара като сигурен актив, особено в периоди на пазарна нестабилност. Приблизително една трета от анкетираните изразиха несигурност относно устойчивостта на долара.
Сред участниците, които предоставиха по-подробни отговори, 40% отбелязаха появата на признаци, че репутацията на долара като сигурно убежище може да отслабне, като се опасяват, че тази тенденция може да се запази за продължителен период от време.
Джордж Саравелос, глобален ръководител на отдел „Валутни проучвания“ в Deutsche Bank, изрази предположение, че репутацията на долара като сигурно убежище може да намалява поради два основни фактора: по-слабите икономически перспективи за САЩ и възприеманата нестабилност в американските институции. Според Саравелос тези тенденции могат да намалят чуждестранните инвестиции в долара.
От друга страна, Ариндам Сандиля от JPMorgan подчерта, че макар детронирането на долара като основна резервна валута да е продължителен процес, постепенното намаляване на дела на долара в световните резерви продължава от десетилетия. Сандиля отбеляза, че централните банки все повече диверсифицират своите авоари, предпочитайки златото като алтернативен резервен актив.
В контекста на тази промяна златото се покачи до исторически връх от $3,167, което предизвика бичи прогнози от Уолстрийт. Bank of America наскоро прогнозира, че златото може да достигне $3,500 в дългосрочен план, докато от Citi посочиха, че по-слаби от очакваното икономически резултати на САЩ могат да тласнат златото към същото ниво.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.