Големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Deutsche Bank, проверяват дали щатският долар може да запази господстващото си положение в световен мащаб.
Неотдавнашно проучване на Reuters , в което участваха 69 валутни стратези, разкри нарастващи съмнения относно статута на долара като сигурен актив, особено в периоди на пазарна нестабилност. Приблизително една трета от анкетираните изразиха несигурност относно устойчивостта на долара.
Сред участниците, които предоставиха по-подробни отговори, 40% отбелязаха появата на признаци, че репутацията на долара като сигурно убежище може да отслабне, като се опасяват, че тази тенденция може да се запази за продължителен период от време.
Джордж Саравелос, глобален ръководител на отдел „Валутни проучвания“ в Deutsche Bank, изрази предположение, че репутацията на долара като сигурно убежище може да намалява поради два основни фактора: по-слабите икономически перспективи за САЩ и възприеманата нестабилност в американските институции. Според Саравелос тези тенденции могат да намалят чуждестранните инвестиции в долара.
От друга страна, Ариндам Сандиля от JPMorgan подчерта, че макар детронирането на долара като основна резервна валута да е продължителен процес, постепенното намаляване на дела на долара в световните резерви продължава от десетилетия. Сандиля отбеляза, че централните банки все повече диверсифицират своите авоари, предпочитайки златото като алтернативен резервен актив.
В контекста на тази промяна златото се покачи до исторически връх от $3,167, което предизвика бичи прогнози от Уолстрийт. Bank of America наскоро прогнозира, че златото може да достигне $3,500 в дългосрочен план, докато от Citi посочиха, че по-слаби от очакваното икономически резултати на САЩ могат да тласнат златото към същото ниво.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.