Губернаторът на Федералния резерв Кристофър Уолър предупреди, че ако крипто инвеститорите продължат да губят в голям мащаб, ситуацията може да стане ‘морално непоносима’.
Говорейки по време на конференцията SNB-CIF за криптоактиви и финансови иновации в Швейцария, Уолър отбеляза, че може да възникне нетолерантност, особено ако инвеститорите нямат достатъчно знания и губят всичките си пари.
Според Уолър, ако загубите се появят, както е видно от екосистемата на Terra, ще има търсене на регулации. Затова той призова да се предприемат незабавни действия.
“От социална гледна точка има друг възможен резултат, когато загубите станат широко разпространени: тези загуби стават практически, политически или морално непоносими.
Когато ежедневните инвеститори започнат да губят спестяванията си, без причина, освен поради желанието си да участват в горещ пазар, исканията за колективни действия могат да нараснат бързо.”
Губернаторът на Фед добави, че е необходимо по-добро регулиране за бързоразвиващия се крипто сектор не за да предпазят инвеститорите с висока нетна стойност от загуби, а за всички останали.
Относно мотивацията за прилагане на крипто законите, Уолър заяви, че обществото има желание да има регулации, регулиращи нови и слабо разбрани пазари.
В речта си Уолър отхвърли идеята за установени крипто участници, които възразяват срещу регулациите. Той отбеляза, че макар правилата да могат да се разглеждат като контрапродуктивни – повишават разходите и задушават иновациите в очите на утвърдените крипто инвеститори – те остават необходими.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: USDT се доказа като стабилна монета, твърдят от Tether
Освен това Уолър подчерта, че регулацията трябва да се концентрира повече върху обучението на инвеститорите на дребно. Той заяви, че повечето загуби са били свързани с лоши надлежни проверки, лоши финансови съвети и лоши управленски практики.
Според Уолър, когато възникнат загуби, за хората става по-скъпо да се борят за правата си, следователно и нуждата от държавна подкрепа.
Настроенията на Уолър относно криптовалутите идват едва три месеца след като президентът Джо Байдън подписа изпълнителна заповед, призоваваща федералните агенции да се заемат с разработването на мерки за развитието на криптовалути.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.