В знак на нарастващия интерес към криптовалутите от страна на институционалните инвеститори, Grayscale Investments обяви днес, че са привлекли над $600 милиона в своите инвестиционни продукти миналата година.
Това е повече от общата ѝ сума за периода между 2013 г. и 2018 г., според компанията. И приблизително 71 процента от рекордните данни за миналата година са от институционални инвеститори, се казва в изявление на Grayscale.
Сред водещите инвестиционни продукти на Greyscale е техния Биткойн тръст, което събра повече от $470 милиона през 2019 г. – $193 милиона, от които бяха натрупани само през четвъртото тримесечие. Биткойн тръстът печели и седмична инвестиция от средно над $9 милиона.
В допълнение, Grayscale увеличи клиентската си база с близо 25% миналата година, докато приблизително 36% от клиентите са инвестирали в множество от продукти им, според собствените данни на компанията.
И макар да съществува съмнение дали институционалните инвеститори някога ще се ориентират към криптовалутите, основните играчи в света на финансите проявяват интерес в последно време.
Една такава компания е Fidelity, която за първи път откри отдела си за криптовалути в началото на 2019 г. Известно като Fidelity Digital Assets, предприятието обяви експанзията си в Европа миналия декември, а само преди дни подреди първото си партньорство в региона. Fidelity ще играе ролята на попечител за всички Биткойн фондове, притежавани от Nickel Digital Asset Management в Лондон.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.