Начало » Други » Гражданската война в Русия и последиците за световната икономика

Гражданската война в Русия и последиците за световната икономика

27.06.2023 12:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Гражданската война в Русия и последиците за световната икономика

Понастоящем световната икономика се намира в несигурно състояние след пандемията, войната в Украйна и последвалия инфлационен шок. Още една неочаквана изненада е последното нещо, от което се нуждае.

Крехката глобална икономика и рискът от политически вълнения

През уикенда недоволни руски наемници тръгнаха към Москва, което накара президента Владимир Путин да предупреди за „гражданска война“ в стил 1917 г.

Въпреки че въоръженото въстание беше временно потушено, предизвикателството към властта на Путин създава значителен риск от сътресения и промени.

Въпреки че изпадна от топ 10 на световните икономики, Русия остава един от най-големите доставчици на енергия за световните пазари, включително Китай и Индия.

Все пак обаче западните санкции, наложени след нахлуването на Русия в Украйна, повлияха на нейния авторитет. В исторически план геополитическата несигурност в големите страни производителки на петрол е повишавала цените на петрола средно с 8% в петте дни след предизвикващите я събития.

Прекъсване на руските енергийни доставки може да доведе до конкуренция за ресурси между Китай, Индия и западните държави, което може да се отрази на цените за всички.

Потенциалната загуба на руски енергийни ресурси би имала значителни последици.

Последици за енергийните пазари и прекъсванията на доставките

Китай и Индия разчитат в голяма степен на руските енергийни доставки. Всяко прекъсване на износа на други стоки, като например зърно или торове, поради политически хаос, би могло допълнително да дестабили

зира търсенето и предлагането, което да доведе до повишаване на цените. Пазарните анализатори предполагат, че неотдавнашните сътресения биха могли да донесат подкрепа за цените на петрола, като се има предвид потенциалът за прекъсване на доставките.

Миналогодишното нахлуване в Украйна доведе до рязко покачване на световните цени на енергията и храните, което доведе до повишена инфлация в Европа и САЩ. Макар че цените намаляха спрямо пиковите си нива, битката за тяхното контролиране продължава.

Банката за международни разплащания предупреди за съществен риск от навлизане на инфлационната психология, което да доведе до инфлация на заплатите (wage-price spiral). Възстановяването на ценовата стабилност в този критичен момент представлява сериозно предизвикателство за световната икономика.

Неотдавнашните признаци за отслабване на световното търсене на енергия и забавяне на икономиките доведоха до спад на цените на суровия петрол в САЩ, а международният бенчмарк – суров петрол тип „Брент„, отбеляза подобни понижения. Въпреки това всички потенциални заплахи за способността на Русия да снабдява световните енергийни пазари ще бъдат внимателно следени от западните политици и основните азиатски клиенти.

Предупредителните примери с Либия и Венецуела показват пагубното въздействие, което гражданската война и вътрешнополитическите конфликти могат да окажат върху износа на енергия.

Поуки от минали примери и потенциални предстоящи предизвикателства

Добивът на петрол в Либия спадна значително, а този във Венецуела достигна най-ниските си нива за последните няколко десетилетия. Въпреки че Русия е много по-значим играч, произвеждащ приблизително 10% от световното търсене на суров петрол и заемащ второ място в алианса ОПЕК+, е препоръчително да се внимава, когато се сравнява с Либия и Венецуела.

Възстановяването на руската петролна индустрия след разпадането на Съветския съюз отне доста време.

Експертите предполагат, че през последните 18 месеца рискът от негативно влияние на руските сътресения върху световната икономика е намалял. Войната в Украйна неволно принуди Европа да потърси алтернативни енергийни източници, което намали потенциалните смущения.

Въпреки че е твърде рано да се прогнозира резултатът или последващите промени, тази продължаваща ситуация повдига нови въпроси за бъдещето.

Заключение

В обобщение, световната икономика е изправена пред значителна несигурност поради последните събития, включително войната в Украйна и потенциалните смущения в руските енергийни доставки.

Геополитическото напрежение и политическият хаос могат да окажат влияние върху цените на петрола и да нарушат глобалните вериги за доставки. Тъй като световната икономика се стреми да възстанови ценовата стабилност на фона на опасенията за инфлация, потенциалните последици от продължаващата ситуация в Русия заслужават повишено внимание както от страна на политиците, така и от страна на пазарните анализатори.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорът на Bank of America потвърди слуховете за стабилна монета

Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.

17.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

PayPal разширява стабилната си монета към Arbitrum

PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.

16.07.2025 19:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Citigroup проучва възможността за стартиране на стабилна монета

Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.

16.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.

16.07.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.