Ситуацията в Русия от преди няколко дни представлява сериозно предизвикателство за предстоящата валута на БРИКС, което поражда безпокойство в рамките на блока.
С наближаването на пускането на валутата в обращение военното напрежение и вътрешните размирици в Русия поставят под съмнение нейната стабилност. Въвеждането на валутата на фона на подобни конфликти може да накърни глобалната ѝ репутация, което ще доведе до липса на доверие от страна на други държави.
Тази ситуация позволява на щатския долар да получи предимство пред блока БРИКС по време на процеса на формиране на валутата. Ако въстанието в Русия продължи, стойността на валутата на БРИКС може да претърпи спад, което ще я направи по-малко привлекателна на международните пазари.
Следователно развиващите се страни, които държат резерви във валутата на БРИКС, са изправени пред по-голям риск, отколкото тези, които държат щатския долар.
Събитията, които се развиха в Русия, пораждат опасения относно надеждността на бъдещата валута на БРИКС.
Стартирането ѝ може да бъде помрачено подобни граждански конфликти, което да застраши стремежа към дедоларизация и да подкопае доверието на няколко държави.
Ситуацията ескалира, когато Групата „Вагнер“ предизвика въстание, представляващо пряка заплаха за ръководството на президента Владимир Путин. Евгений Пригожин, лидерът на тази руска наемна група, получи указания да бъде прехвърлен в Беларус, а обвиненията срещу него бяха свалени. Въпреки това изходът от това развитие остава неясен.
Въоръжената група стигна до Ростов и беше на път към Москва, преди бунтът да бъде спрян.
Следващата среща на върха на БРИКС, включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, е насрочена за август в Южна Африка. По време на тази среща петте държави ще вземат важни решения относно формирането на нова валута, която да се конкурира с господстващия щатски долар и разширяването на алианса.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.