Крипто тракерът Whale Alert разкрива, че Биткойн портфейл току-що е преместил BTC на стойност над $23 милиона, след като е лежал неактивен повече от десетилетие.
Според Whale Alert спящият гигант е преместил 500 BTC в неизвестен портфейл. Този Биткойн поскъпна с приблизително 280,200% от юли 2011 г.
“Неактивен адрес, съдържащ 500 BTC ($23,665,502), току-що беше активиран след 10.5 години (на стойност 8,425 USD през 2011 г.)!“
Биткойн се търгува около $48,300 към момента на писане.
Дълго спящите портфейли предизвикват интерес, след като внезапно станат активни поради възможността да бъдат собственост на псевдонимния създател на Биткойн, Сатоши Накамото.
Последното известно публично проверено онлайн наблюдение на Сатоши беше през декември 2010 г., когато клиентският софтуер за Биткойн мрежата беше във версия 0.3.19. В момента Биткойн е във версия 22.0.
Не Пропускай: Ето какво трябва да следим за крипто пазарите, според този анализатор
В последното си съобщение Сатоши посочи, че “се впуска в по-сложни идеи”, след като пусна надстройка, предназначена да помогне на клиентския софтуер на Биткойн мрежата да устои на атаки на отказ на услуга (DoS). Сатоши обаче изрази притеснения, че Биткойн все още е уязвим към DoS атаки въпреки актуализациите.
Докато спящият портфейл се съживи едва след приблизително 10 години и пет месеца бездействие, той е получавал по малко Биткойн през годините.
Според изпълнителния директор Майкъл Сейлър, гигантът в Биткойн сферата Strategy е добавил още 4,980 BTC към резервите си с покупка на стойност приблизително $531.9 милиона.
Чарлз Едуардс, основател и главен изпълнителен директор на Capriole Investments, предложи нова перспектива за забавеното движение на цената на Биткойн в близост до границата от $100,000, въпреки нарастващия ентусиазъм от страна на институционалните инвеститори.
Metaplanet разшири своя Биткойн резерв с нова покупка на 1,005 BTC на стойност приблизително $108.1 милиона , затвърждавайки статута си на един от най-големите корпоративни притежатели на дигиталния актив.
Последните пазарни сътресения, подхранени от геополитически напрежения и страх на инвеститорите, са типичен пример за това как колебанията в настроенията и поведението на големите играчи влияят върху цените на криптовалутите.