Не би ли било хубаво да правите допълнително пари, докато сърфирате в социалните мрежи?
„Това е типично за разработката на софтуер като цяло и по-специално за блокчейна. Подценяваме сложността на това, което искаме да направим“, каза Юлиан Завистовски, главен изпълнителен директор и основател на Golem – Винаги подценявате трудността и това очевидно е случая и с нас.
Въпреки, че проектът все още е далеч от целта си за изграждане на световен суперкомпютър, стартирането на основната мрежа е важна стъпка напред в доказването на основната му архитектура и като цяло доказването на Етериум.
В настоящия си формат, услугата дава възможност на компютрите да наемат неизползвана мощност на процесора за създаване на компютърно генерирани изображения (CGI), използвайки Blender, софтуер за анимирани филми с отворен код, визуални ефекти, интерактивни 3D приложения и видеоигри. Тя работи чрез размяна на изчислителна мощност за GNT чрез интерфейс, който директно се свързва с Blender.
Golem Brass Beta, е опит да се провери дали технологията функционира в реални пазарни условия с истински пари. „Трябва да видим как се държи в дивата природа“, каза Завищовски.
CTO и съосновател на компанията, Пьотр „Вигит“ Яниук, каза пред CoinDesk:
„Издаването на приложението е, за да докаже на нас и на всички, че всъщност можем да доставим нещо, което може да работи на mainnet и е наистина използваемо. А то е.“
Golem днес работи чрез софтуер, който свързва двете страни в мрежата на Golem – „доставчиците“, тези, които продават изчислителни ресурси и „requestors“, тези, които искат да наемат процесора.
Доставчиците получават малки задачи или „подзадачи“, които се сглобяват заедно и създават пълна изчислителна картина.
„Ние изпращаме тези подзадачи през мрежа от тип peer-to-peer, където самият peer ги изчисляват, връщат резултатите за вас и го свързват в едно парче и плащат за използването на компютрите на другите хора“, каза Завищовски.
Завищовски обясни, че всички взаимодействия се случват директно между възлите (nodes) в мрежата. Макар че не е изграден на самата блокчейн верига, Golem използва Ethereum, не само за свой токен GNT, а и за консенсус за транзакциите с GNT.
Засега основната функция на mainnet съобщението е да тества икономическите предположения на мрежата, както и да привлече ранните „осиновители“ за обратна връзка, относно използваемостта и проблемите.
„Започвате с много прост Golem, който просто трябва да работи до такава степен и се стига до Golem, който е перфектен, самостоятелен и модулен, и му давате изчисление, което бива направено за секунди“, каза Яниук.
Тази бъдеща цел е първо да се създаде специална приставка за Blender, така че да няма допълнителна стъпка за използване на услугата на Golem чрез приложението и след това да позволявайки на мрежата да предостави изчислителни ресурси за търсената форма на изкуствен интелект наречена „machine learning
„Ние определено трябва да се движим в посоката на „machine learning. Това е нещо, което е подходящо за Golem и то доста“, каза Януик.
Но това ще отнеме време.
Говорейки за дългия път към производството на проекта, Яниук казва на CoinDesk: „Интерфейсът с Ethereum изглежда доста лесен, но когато искате да се насочите към производството, е трудно. Трябва да се подсигурите, иначе рискувате парите на някой друг. „
И това, което екипът зад Golem откри беше, че целта им да разделят изчислителните задачи на по-малки задачи, а след това да ги реинтегрират, е била досадна битка.
Проектът е изправен пред сложни и преди това невъзстановими технически бариери.
Например, докато проверката – или доказването, че изчислението е правилно – е лесно постижимо за прости крипто транзакции, става изключително трудно да се развие около различни видове изчисления.
Освен това го имаше и въпросът за изграждането на Ethernet, който напоследък е видял значително много препятствията, тъй като платформените приложения причиняват забавяне на транзакциите и увеличаващи се такси. Дори създателят на Етериум, Виталик Бутерин оплака наскоро състоянието на мрежата, като каза на аудиторията в Сеул, Южна Корея, че производителите на приложения са „прецакани“, като стане въпрос за предизвикателства на мащабиране.
И все пак, както се видя по време на еуфорията около CryptoKitties – това не е ограничено просто до Golem , a e нещо, което се простира в цялата индустрия.
„Всяко децентрализирано решение в момента е все още поне няколко стъпки, преди дори да бъде близо до нещо, което може да се нарече решение за производство“, каза Януик. Завищовски сравнява ситуацията с web development и изграждането на инфраструктура през 90-те години. „Докато уеб developer-ите днес разполагат с множество инструменти, от които да избират при създаването на уеб приложения, в ранните дни те са трябвали да започнат от нулата.Това е вярно и за блокчейн пространството“, каза Завищовски, добавяйки: „Много често трябва да измисляте колелото, за да решите проблемите си. Не да преоткривате колелото, а да измисляте колелото“.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.
Хайпът около блокчейн гейминга значително е затихнал, но експерти от бранша предполагат, че това затишие може да е знак за нещо положително: Узряване.
Според Мат Хуган, главен инвестиционен директор на Bitwise, неотдавнашното поскъпване на Биткойн може да е само началото, като той вижда възможност водещата криптовалута да удвои стойността си до края на годината.