Платформата за блокчейн данни Chainalysis публикува своя Индекс за приемане на криптовалута за 2021 г., който класира 154 държави по приемане на криптовалути.
Според компанията глобалното приемане на крипто е нараснало с над 2,300% от третото тримесечие на 2019 г. и над 881% през последната година.
В сряда Chainalysis публикува предварителен преглед на своя доклад за 2021 г. ‘Geography of Cryptocurrency’, който ще бъде публикуван през септември. Докладът съдържа “Глобалния индекс за приемане на криптовалути за 2021 г. Chainalysis“, втората итерация на компанията “за измерване на масовото приемане на криптовалути по целия свят”.
Фирмата за анализ на блокчейн данни обясни, че нейният глобален индекс за приемане на крипто се състои от три показателя. Първият е “получена стойност на веригата на криптовалута, претеглена чрез паритета на покупателната способност (ППС) на глава от населението”. Вторият е “прехвърлена стойност на дребно на веригата, претеглена с ППС на глава от населението”, а третият е “обемът на P2P, претеглен с ППС на глава от населението и броя на потребителите на интернет”.
Chainalysis отбеляза, че най-голямата промяна в новата методология на индекса на приемане на криптовалути от миналата година “беше премахването на четвърти показател”, който беше “Броят на депозитите по държави, претеглени от [броя] на потребителите на интернет”. От компанията казаха:
Ние класираме всички 154 държави според всеки от тези три показателя, вземаме средното геометрично на класирането на всяка страна и в трите, и след това нормализираме това крайно число по скала от 0 до 1, за да дадем на всяка страна оценка, която определя общото класиране. Колкото по-близо е крайният резултат на страната до 1, толкова по-висок е рангът.
Според Глобалния индекс на осиновяване на крипто за 2021 г. Виетнам е на първо място, следван от Индия, Пакистан, Украйна, Кения, Нигерия, Венецуела и САЩ.
Китай и САЩ паднаха в новата класация. Миналата година Китай се класира на четвърто място, а САЩ – на шесто. Тази година САЩ са на осмо място, а Китай на 13-то.
“Най-голямата причина, поради която двете страни спаднаха, е, че класирането им в обема на P2P търговия, претеглено за населението, използващо интернет, драстично се понижи – Китай спадна от 53-то място до 155-то, докато САЩ падна от 16-то на 109-то място”, уточни Chainalysis.
“Нарастващият обем транзакции за централизирани услуги и експлозивният растеж на DeFi [децентрализирано финансиране] стимулират използването на криптовалути в развития свят и в страни, които вече са получили значително усвояване, докато P2P платформите стимулират новото приемане на развиващите се пазари”, обяснява компанията.
“Приемането на криптовалути скочи рязко през последните дванадесет месеца, а различията в страните, допринесли за това, показват, че криптовалутата е наистина глобално явление… Глобалното приемане нарасна с над 2,300% от третото тримесечие на 2019 г. и над 881% през последната година.”
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Binance въвеждат задължително KYC за всичките си услуги
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.