Една от областите на пазарите, която става интригуваща по време на война или заплаха от такава, особено с участието на страните в конфликта, е петролът.
ETF-ите, свързани с петролни или енергийни акции, обикновено привличат повече внимание в такива ситуации. Цените на петрола обаче са непредсказуеми и може да отнеме известно време, докато пазарът се съобрази с реалностите на място.
Тъй като 2024 г. започва с продължаващи конфликти (Украйна-Русия) и потенциал за разширяване (Израел-Хамас-Хизбула), фактът, че цените на суровия петрол тип Брент са на познато място за почивка, прави момента критичен за инвеститорите да обърнат внимание.
Няколко енергийни ETF проследяват как събитията влияят върху петрола и свързаните с него борсово търгувани фондове. Един от примерите е WisdomTree Brent Crude Oil ETC (BRNT), с управлявани активи на стойност $1.6 милиарда. BRNT синтетично репликира Bloomberg Brent Crude Subindex Total Return, отразявайки движението на фючърсните договори за суров петрол тип Брент.
Миналия петък цената на суровия петрол тип Брент беше около $78, което е по-малко от най-високата му стойност през 2023 г. от около $95, но е сходно с дъното от май миналата година. Техниците могат да видят формация „двойно дъно„, която исторически се свързва с допълнителни повишения, въпреки че последните повишения бяха ограничени.
За инвеститорите, които предпочитат акции, но искат да се възползват от потенциалното поскъпване на петрола, ETF-и като Xtrackers MSCI World Energy UCITS ETF (XDW0), чиято стойност е $1.1 милиарда, предлагат вариант.
Волатилността на петрола е даденост, но това, което се е променило, е, че ETF-ите предоставят на инвеститорите разнообразен избор за изразяване на мнението им за петрола и енергийните акции.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.