Гибралтар демонстрира своите иновативни намерения, като приема блокчейн технологията в нова пилотна програма.
Правителството на Британска отвъдморска територия Гибралтар обяви, че ще използва блокчейн технологията в пилотна схема за предоставяне на обществени услуги.
„Пилотното внедряване ще изпробва блокчейн технологията, за да постигне по-голяма взаимосвързаност между правителствени отдели, лица и организации.“
Настройката ще се администрира от мексиканската борса Bitso и разработчиците на блокчейн IOVlabs.
И двете фирми бяха похвалени като неразделна част от работата на правителството на Гибралтар в технологията за разпределена книга – особено в установените тесни работни взаимоотношения и ценния опит, който те предоставят.
Блокчейн като прозрачна и неизменна система предлага много приложения, които са различни от криптовалутите.
Предложеното блокчейн решение ще интегрира и подобри съществуващата система за електронно управление на Гибралтар. Първоначално ще даде възможност на потребителите да съхраняват издадени от правителството и сертифицирани идентификационни данни. Въпреки че не е изрично посочено в прессъобщението, се предполага, че това означава документи като шофьорски книжки и паспорти.
Министърът на цифровите и финансови услуги Алберт Изола каза, че Гибралтар приема блокчейн в съответствие със своите перспективни намерения като иновативна юрисдикция.
„Гибралтар успешно се позиционира като перспективна юрисдикция за иновативни бизнеси, разработващи и предлагащи решения, свързани с блокчейн.“
Изола добави, че интеграцията на тази технология в обществените услуги в региона, той се надява, че тя ще подобри начина, по който хората взаимодействат с правителството.
„Внедряването на блокчейн технология в нашите процеси в партньорство с нашите заинтересовани страни, работещи тук, допълнително ще подобри начина, по който нашата общност взаимодейства с правителството.“
Докато одобрението и използването на блокчейн от Гибралтар представляват значително развитие по отношение на приемането на иновативната технология, все още има предизвикателства в това отношение.
Статия на TechTarget подчерта някои проблеми, ограничаващи по-широкото приемане на блокчейн.
Това включва и недостиг на умения на служителите. TechTarget заявява, че като нововъзникваща технология няма достатъчно подходящо квалифицирани работници. Нещо повече, разходите и трудностите за придобиване на талант отблъскват много организации дори да опитат.
Доверието също представлява проблемна област, като някои фирми са предпазливи към самата технология.
„Това предизвикателство е в две посоки: организациите може да не се доверяват на сигурността на самата технология и да не се доверяват на други страни в блокчейн мрежата.“
Липсата на универсален стандарт принуждава организациите да приемат подход на изчакване. Конкурентните блокчейни като цяло не могат да разговарят помежду си и организациите се страхуват да приемат верига, която ще отпадне.
Без универсална оперативна съвместимост, организациите остават предпазливи.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.